• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Premier walczy z ministrem o tańsze paliwo

Premier walczy z ministrem o tańsze paliwo
Foto: sxc.hu Foto: Wg "Dziennika" paliwo na stacjach mogłoby być nawet o 90 gr tańsze

Ceny paliwa rosną niemal z dnia na dzień. Dlatego rząd zastanawia się jak ulżyć kierowcom. Premier Donald Tusk obiecał, że jego rząd będzie się nad obniżeniem akcyzy na benzynę. O takim rozwiązaniu nie chce jednak słyszeć minister finansów.

Choć ceny paliw od dawna rosną, do tej pory rząd nawet nie chciał słyszeć o obniżeniu akcyzy. Głównym przeciwnikiem takiego rozwiązania jest Ministerstwo Finansów. Teraz rządzący zmieniają zdanie. Zarówno "Dziennik", jak i "Polska" powołują się na wicepremiera Waldemara Pawlaka oraz przewodniczącego klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, którzy uważają, że galopujące ceny może zatrzymań niższa akcyza. - Rząd rozważy to rozwiązanie - zapewniał ten pierwszy. O zmniejszeniu tego podatku mówi również Donald Tusk. - Na pewno o akcyzie i marży będziemy dyskutowali - obiecał. - Ale trzeba to zrobić tak, żeby na niższej akcyzie skorzystali przede wszystkim klienci, a nie firmy paliwowe - podkreślił premier.

90 groszy taniej

Według wyliczeń "Polski", obniżenie akcyzy o 25 gr (dziś to prawie 1,60 zł na litrze) przełożyłoby się na spadek ceny benzyny o 30 gr. Według "Dziennika", zmniejszenie podatku akcyzowego mogłoby być nawet na tyle duże, że na stacji litr benzyny kosztowałby o 90 gr mniej niż obecnie.

Przeciwne jest Ministerstwo Finansów. – Obniżki nie będzie – zapewnił "Dziennik" jeden z wiceministrów. Do większej łagodności namawia szefa resortu wiceminister Pawlak. Spotkanie z oboma ministrami: Pawlakiem i Rostowskim, zapowiedział już premier. Chce z nimi, a także z szefami koncernów paliwowych, porozmawiać o pomyśle. Dopiero wtedy podejmie ostateczną decyzję - pisze "Dziennik".

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane