• rozwiń
  • WIG20 2104.25 -0.18%
  • WIG30 2410.47 +0.02%
  • WIG 56295.92 +0.32%
  • sWIG80 11598.99 +0.06%
  • mWIG40 3780.09 +0.64%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:45

Dostosuj

Temat: Ukraina

Premier Tusk: W UE powstaje unia energetyczna. Jej częścią musi być Ukraina

Tusk: W UE powstaje unia energetyczna. Jej częścią musi być Ukraina Odtwórz: Tusk: W UE powstaje unia energetyczna. Jej częścią musi być Ukraina
Foto: PAP/EPA | Video: tvn24 Foto: Premier zainaugurował kampanię wyborczą PO do europalamentu | Video: Tusk: W UE powstaje unia energetyczna. Jej częścią musi być Ukraina

- W Unii Europejskiej powstaje unia energetyczna. Jej częścią musi stać się także Ukraina - powiedział w sobotę premier Donald Tusk podczas inauguracji kampanii wyborczej PO do europarlamentu.

Premier powiedział, że "o rodzącej się właśnie w tej chwili unii energetycznej" rozmawiano w piątek w Brukseli na posiedzeniu Rady Europejskiej.

- Polska włożyła bardzo dużo wysiłku, w to, żeby móc być uczestnikiem narodzin tej nowej idei, która za

chwilę stanie się praktyką, już w czerwcu tego roku. Idei unii energetycznej, która będzie właśnie na tym polegała, że Europa będzie traktowała siebie jako zintegrowaną całość w relacji z tymi państwami, które eksportują do nas energię - powiedział Tusk.

Wielki plan energetyczny

Jak dodał szef rządu, "to nie jest rozmowa o gospodarce, to nie jest rozmowa o mojej ulubione wodzie w kranie, chociaż ta ciepła woda i światło w polskich domach też będą od tego zależały, ale to jest rozmowa o fundamentalnym takim poczuciu bezpieczeństwa Polski i Europy".

Premier podkreślił, że rozmowy w UE "o potrzebie zorganizowania wielkiego planu energetycznego dla Unii Europejskiej" odbywały się także w kontekście Ukrainy.

- Częścią tej unii energetycznej w przyszłości, częścią tej wspólnoty energetycznej musi także stać się Ukraina, żeby już nigdy w przyszłości nikt nie mógł szantażować wielkiego narodu cenami gazu lub dostawami gazu - mówił Tusk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane