• rozwiń

Premier Tusk: Budowa lokalnych dróg ożywi gospodarkę

Tusk przestrzega przed licytowaniem się na sankcje wobec Ukrainy Odtwórz: Tusk przestrzega przed licytowaniem się na sankcje wobec Ukrainy
Tusk przestrzega przed licytowaniem się na sankcje wobec Ukrainy "Źródło: tvn24"

- Program budowy i przebudowy dróg lokalnych jest dla Polski ważny i stanowi uzupełnienie programu budowy dróg krajowych i autostrad. Z tych dróg na co dzień korzysta większość Polaków - powiedział premier Donald Tusk. Skąd finansowanie? W piątek Sejm znowelizował ustawę o lasach, dzięki której budżet państwa zyska 1,6 mld zł.

Rządowa nowelizacja przewiduje, że Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Z kolei od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Podczas piątkowych głosowań w Sejmie posłowie przyjęli też jedną z senackich poprawek do budżetu na 2014 rok, która mówi właśnie o wpłacie w tym roku do budżetu 800 mln zł przez Lasy Państwowe.


Dziennikarze pytali premiera, czy uchwalenie tej ustawy ma związek ze zbliżającymi się wyborami. - Najbliższe wybory są europejskie, z tego co wiem. Więc gdybyśmy chcieli w Europie budować drogi za te pieniądze, to może tego typu interpretacja miałaby sens - ironizował Donald Tusk.

Jak dowodził szef rządu, program budowy dróg stymuluje także polską gospodarkę i rynek pracy, ponieważ te odcinki są na ogół budowane przez polskie małe i średnie firmy.

Lasy wymagają zmiany Konstytucji

We wtorek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił projekt zmiany konstytucji RP w sprawie Lasów Państwowych. W projekcie napisano, że Lasy Państwowe są  dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie oraz że nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.

Dzień później Donald Tusk mówił, że dzięki poprawce nikt nie będzie sugerował prywatyzacji Lasów Państwowych. Wyraził nadzieję, że zostanie ona uchwalona w szybkim trybie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane