• rozwiń
  • WIG20 2325.16 +2.13%
  • WIG30 2669.62 +2.08%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Premier o terminalu LNG w kontekście afery podsłuchowej: nie podzielam pesymistycznych dat

Donald Tusk o gazoporcie w Świnoujściu Odtwórz: Donald Tusk o gazoporcie w Świnoujściu
Foto: polskielng.pl/ TVN24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Terminal LNG w Świnoujściu ma uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji | Video: Donald Tusk o gazoporcie w Świnoujściu

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Donald Tusk oświadczył, że "nie podziela pesymistycznych dat" oddania do użytku terminala LNG w Świnoujściu, jakie padają w jednej z opublikowanych przez tygodnik "Wprost" podsłuchanych rozmów. - W żadnym wypadku nie podzielam pesymistycznych dat - oświadczył Tusk.

W jednej z opublikowanych rozmów były wiceminister finansów, a dziś wiceprezes PGNiG Andrzej Parafianowicz, mówi byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, że w kwestii oddania do użytku terminala LNG "mówią o jesieni 2015, a na mieście mówią coś o 2017".

W opublikowanym zapisie Parafianowicz mówi też, że umowy na budowę terminala są skonstruowane w sposób niekorzystny, co pozwala włoskiej firmie stojącej na czele konsorcjum budującego terminal bezkarnie się opóźniać.

Procedury i skargi

Jak stwierdził Tusk, to Włosi skarżyli się na zbyt rygorystyczne i dociekliwe procedury kontrolne, które - według nich - utrudniają terminowe wykonanie robót. Kontrole prowadzi kilka instytucji, czemu trudno się dziwić, bo to są przede wszystkim zbiorniki na gaz - podkreślił szef rządu. - Nic nie wskazuje, by stosunki z państwem, z którym mamy podpisany kontrakt na dostawy gazu (Katar - red.), mogły ucierpieć - dodał.

Odpowiadająca za lądową część terminala spółka Polskie LNG informowała pod koniec maja, że terminal w Świnoujściu jest gotowy w 87 proc. Terminal LNG ma pozwolić na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie.

Zgodnie z oficjalnym harmonogramem terminal ma zostać ukończony na przełomie roku i będzie gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w roku 2015. Termin pierwszej komercyjnej dostawy gazu z Kataru PGNiG negocjuje obecnie z QatarGas, z którym ma kontrakt na dostawy. Jak mówił ostatnio wicepremier Janusz Piechociński, gazoport komercyjnie będzie uruchomiony na przełomie maja i czerwca 2015 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane