• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd Donalda Tuska

Premier o spadku złotego: nie ma powodu do interwencji

Tusk o spadku złotego: nie ma powodu do interwencji Odtwórz: Tusk o spadku złotego: nie ma powodu do interwencji
Foto: PAP | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Donald Tusk nie widzi powodów do interwencji na rynku walutowym | Video: Tusk o spadku złotego: nie ma powodu do interwencji

Nie ma potrzeby interweniować na rynku w związku z osłabieniem złotego - uważa premier Donald Tusk. Zaznacza, że spadek wartości polskiej waluty jest wynikiem "zdarzeń o charakterze globalnym".

W tym tygodniu waluty rynków wschodzących znacznie straciły na wartości. Stało się tak po po tym, jak we wtorek w nocy bank centralny Turcji na nadzwyczajnym posiedzeniu zdecydował o niemal dwukrotnym podwyższeniu tamtejszych stóp procentowych.

Zdaniem Donalda Tuska, polskie instytucje mają odpowiednie instrumenty, żeby działać w nadzwyczajnych sytuacjach, ale obecnie "nie ma potrzeby ich używać". - Spadek wartości złotego na pewno nie ma to związku z polską gospodarką - uspokoił premier w sobotę na konferencji prasowej.

- Na szczęście osłabienie złotówki jest wiele wiele mniejsze w porównaniu z turecką a czy indyjską walutą - dodał.

Światowe wahnięcia

Jeśli polska waluta jest w takim ciągu zdarzeń o charakterze globalnym, to interwencje najzwyczajniej w świecie są obarczone ryzykiem i mogą być nieskuteczne. Na razie chyba nie ma powodu w żadnym wypadku do jakichś niestandardowych reakcji

premier Donald Tusk

- Trzeba być ostrożnym z interwencją, gdy mamy do czynienia z globalnymi wahnięciami  - mówił. - Jeśli polska waluta jest w ciągu zdarzeń o charakterze globalnym, to wszelkie działania obarczone są ryzykiem i mogą być nieskuteczne - tłumaczył. - Na razie chyba nie ma powodu w żadnym wypadku do jakichś niestandardowych reakcji" - podsumował Tusk. - Na razie chyba nie ma powodu w żadnym wypadku do jakichś niestandardowych reakcji - dodał.

Zapewnił, że w przypadku, gdyby złotówka padła "ofiarą spekulacji, działania sfokusowanego konkretnie na naszą walutę", to instytucje na pewno zareagują błyskawicznie.

Na koniec konferencji Tusk odniósł się do dobrej kondycji gospodarki i wzrostu PKB w 2013 roku. Wyniósł on 1,6 proc. - To znak nadziei na 2014 rok - ocenił. Przypomniał także, że podobną wartość przewidywał już we wrześniu, ale wtedy stał się "obiektem złośliwych komentarzy". - Niektórzy dawali do zrozumienia, że błądzę. Dlatego byłem gotów przyjąć zakład, ale nikt nie chciał, ale nikt go nie podjął, żałuję - mówił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane