• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Premier: Nie będzie gwałtu na KRUS

Premier: Nie będzie gwałtu na KRUS
Foto: TVN24 Foto: Koalicjanci zapewniają, ze dojdą do porozumienia w sprawie KRUS

- PO i PSL są przekonane że zmiany w KRUS są niezbędne. Na pewno dojdziemy do porozumienia w tej sprawie - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że jeszcze w tym roku zostaną zaproponowane zmiany w systemie rolniczych ubezpieczeń.

Donald Tusk podkreślił, że w projekcie zmian uwzględnione zostaną interesy zarówno tych, którzy uważają, że reforma KRUS jest niezbędna, jak i tych, którzy "korzystają z dobrodziejstw KRUS".
- Chciałbym obie strony uspokoić, że przystąpimy do poważnej debaty na temat KRUS z uwzględnieniem interesów także środowiska rolników, szczególnie tych mniej zamożnych. Nie będzie tutaj mowy o żadnym gwałcie - zapewnił Tusk. Przyznał jednocześnie, że jest to sprawa "bardzo delikatna społecznie". Szef rządu podkreślił, że z KRUS korzystają w sposób nierównoprawny bardzo różne grupy - jeśli chodzi o ich rzeczywisty stan dochodów.

"Inny typ wrażliwości"

Premier dodał, że koalicjanci są zdecydowani na zmiany i są w stałym kontakcie w tej sprawie.
- Będziemy w ciągłym dialogu z PSL i na pewno w tym roku zaproponujemy zmiany. One nie będą jeszcze w tym roku skutkowały, ale na pewno w tym roku je zaproponujemy - zapewnił premier.

Pytany o różnice zdań między nim a prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem powiedział, że między nimi "jest inny typ wrażliwości" jeśli chodzi o KRUS. To zrozumiałe.
- Wiedzieliśmy od samego początku, że tutaj wymagana będzie uczciwa, rzetelna, czasami twarda rozmowa - oświadczył premier.


Poniedziałkowy "Dziennik" napisał, że w resorcie rolnictwa trwają prace nad reformą systemu ubezpieczeń rolników. Celem reformy ma być skończenie z zasadą, że rolnik, niezależnie od wielkości majątku, liczby posiadanych hektarów i dochodu, płaci do KRUS taką samą składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz wypadkowe i chorobowe.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane