• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Premier już w Berlinie. Priorytetem sprawy unijne

Premier już w Berlinie. Priorytetem sprawy unijne
Foto: TVN 24 Foto: Angela Merkel i Donald Tusk w Berlinie porozmawiają m. in. o budżecie UE

Premier Donald Tusk przybył w środę do Berlina, by wziąć udział w 12. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. Głównym tematów rozmów z kanclerz Angelą Merkel będą jednak sprawy UE, w tym budżet unijny na lata 2014-2020. - Mamy na stole dziś propozycję Hermana van Rompuya, która z polskiego punktu widzenia nie jest może dramatycznie zła, ale nie ma dziś gwarancji, że stanie się ona przedmiotem kompromisu - mówił premier na konferencji przed wylotem do Niemiec.

Premier podkreślił, że głównym punktem konsultacji "będą rozmowy dotyczące naszej współpracy i różnicy interesów i poglądów jeśli chodzi o budżet europejski". - Będziemy przekonywali naszych niemieckich partnerów do tego, że więcej Europy musi oznaczać poważny budżet i poważną politykę spójności - ocenił Tusk.

Razem

- Niemcy jako największy płatnik netto nie chcą być tak hojni jak do tej pory. Dla nas jest ważne, aby znaleźć mądry kompromis między potrzebami europejskimi, tymi najważniejszymi - potrzebą wzrostu i zatrudnienia. To wymaga poważniej polityki spójności. Zdajemy sobie sprawę, szczególnie jako biorcy tych pieniędzy, że samo wołanie "dajcie więcej" nie pomoże. Jesteśmy w związku z tym zwolennikami umiarkowanych, rozsądnych cięć. Zrównoważonych, a więc nie po polityce spójności, ale także po tych segmentach, które są np. faworyzowane przez Niemców - powiedział Donald Tusk.

I zaznaczył: - Z całą pewnością celem numer jeden jest, by nasi partnerzy w Berlinie zrozumieli, że dziś to co jest polskim interesem jest interesem całej UE. Wydaje się, że nie jest to zadanie niemożliwe. (...) Z naszego punktu widzenia i tego sojuszu "piętnastki" oczekujemy nie mniej, a więcej niż propozycja van Rompuya - powiedział szef rządu.

O budżecie Unii i nie tylko

Nowa propozycja budżetu UE na lata 2014-20, którą zaprezentował w nocy Herman van Rompuy,  ustala limit dostępu do funduszy spójności dla danego kraju w wys. 2,4 proc. jego PKB. To daje Polsce ok. 73,9 mld euro, czyli więcej niż proponował sprawujący prezydencję w UE Cypr. Ale nowa propozycja zakłada większe cięcia w rolnictwie.

Podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych dokonany zostanie przegląd realizacji programu współpracy obu państw. Program został przyjęty w zeszłym roku w związku z 20. rocznicą

podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W programie zapowiedziano około 100 wspólnych przedsięwzięć.

Na środowe konsultacje do Berlina przyjechali także polscy ministrowie: spraw zagranicznych Radosław Sikorski, finansów Jacek Rostowski, spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, obrony Tomasz Siemoniak, transportu Sławomir Nowak, nauki Barbara Kudrycka, środowiska Marcin Korolec oraz kultury Bogdan Zdrojewski. Resorty gospodarki i pracy są reprezentowane na szczeblu podsekretarzy stanu. Ponadto premierowi towarzyszą pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski oraz szef KPRM Tomasz Arabski.

Najważniejszym tematem rozmów Tuska i Merkel będą jednak sprawy UE, w tym walka z kryzysem euro, tocząca się debata o przyszłości Unii, a także wieloletni budżet unijny na lata 2014-2020, który ma zostać uzgodniony na szczycie w Brukseli w przyszłym tygodniu.

W środę po południu Tusk uda się po raz drugi w tym tygodniu do Brukseli, gdzie wieczorem zje kolację z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. W czwartek spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.

 


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane