• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Premier dostał we władanie potencjalnego bankruta

Premier dostał we władanie potencjalnego bankruta
Foto: sxc.hu Foto: Tallin z finansowym nożem na gardle

- Łotwa jest na granicy bankructwa, a jeśli poprawki do budżetu nie będą gotowe do końca marca, kraj nie otrzyma międzynarodowej pomocy finansowej - ostrzegł desygnowany na premiera Łotwy Valdis Dombrovskis.

- Kwota niezbędna do załatania deficytu budżetowego to 700 milionów łatów (996 mln euro) - powiedział ocenił Dombrovskis. Według niego, do przegłosowania na czas poprawek budżetowych niezbędne jest polityczne porozumienie w sprawie dalszych cięć budżetowych. - Alternatywą jest bankructwo kraju - podkreślił.

Jak dodał, rządząca dotąd koalicja najwyraźniej nie chciała przyznać otwarcie, że kraj faktycznie znajduje się na skraju bankructwa. - Prawda jest taka, że poprzedni rząd nie spełnił swoich zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej - kontynuował.

Kryzys wybił zęby tygrysowi

Budżet Łotwy na 2009 roku zakłada, że PKB spadnie o 5 proc., inflacja wyniesie 6,8 proc., a bezrobocie wzrośnie do 8 proc. Deficyt budżetowy jest planowany na 4,7 proc. PKB.

Poprawki do budżetu muszą zostać zaaprobowane przez MFW, do którego Łotwa wystąpiła o pomoc w wysokości 7,5 miliarda euro.

Łotwa była do ubiegłego roku jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek UE, ale kryzys finansowy spowolnił ten rozwój. W IV kwartale ubiegłego roku gospodarka łotewska skurczyła się o 10,5 procent.

W połowie stycznia z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju doszło w Rydze do gwałtownych zamieszek antyrządowych. Demonstranci usiłowali wedrzeć się do budynku parlamentu; policja użyła gazu łzawiącego i pałek przeciwko tłumowi.

Życiowe wyzwanie

37-letni Valdis Dombrovskis jest obecnie posłem Parlamentu Europejskiego. Wywodzi sie z centroprawicowej głównej partii opozycyjnej Nowa Era.

Prezydent Łotwy Valdis Zatlers musiał znaleźć nowego szefa rządu, gdy w ubiegłym tygodniu rozpadła się rządząca dotąd czteropartyjna koalicja.

Konsultacje z partiami politycznymi mają się rozpocząć natychmiast, ponieważ Dombrovskis ma zamiar stworzyć nowy rząd w ciągu dwóch tygodni.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane