• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Premier chce atomowej elektrowni w 2020 roku

Premier chce atomowej elektrowni w 2020 roku
Foto: TVN24 Foto: Konferencja prasowa po posiedzeniu rządu

- Chcemy, żeby na początku 2020 roku popłynął pierwszy prąd z elektrowni atomowej - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rząd premier Donald Tusk. Poinformował też, że w sektorze kolejowym udało się zaoszczędzić w zeszłym roku prawie pięć mld zł, które mają zostać przeznaczone na inwestycje drogowe.

- Mamy ambitno-realistyczny plan, że do 30 czerwca przyjmiemy wszystkie przepisy niezbędne do rozwoju energetyki jądrowej, bo te z czasów nieudanej próby Żarnowca nie są już aktualne - mówił Donald Tusk. Jak dodał, pierwszy etap planu atomowego będzie trwał przez półtora roku i będzie miał na celu znalezienie lokalizacji i podpisanie kontraktu.
- Lokalizacja to wyzwanie o charakterze społecznym, choć dziś inaczej niż przed laty jest odwrotna sytuacja – wtedy wszyscy się bali tego, a dziś jest wyścig o lokalizację. To wynika głównie z przekonania, że jest to bezpieczna energia - powiedział premier.
- Następny etap to uzgodnienia środowiskowe i projekt techniczny. Liczymy, że od początku 2016 rozpocznie się budowa, która potrwa 4 lata. W dalszej perspektywie 2020-2030 to rozbudowa bloków i rozpoczęcie budowy kolejnej elektrowni - dodał.

Kolej buduje drogi

Szef rządu poinformował też, że podczas posiedzenia podjęto decyzję o wykorzystaniu środków zaoszczędzonych przez kolej.
- Jest to kwota 4,8 mld zł. Chcemy ją wykorzystać na inwestycje infrastrukturalne. Konsultowaliśmy to z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską co z nimi zrobić najlepiej. Uznaliśmy, że trafią na dokończenie fragmentu trasy S3 Szczecin-A2, w okolicy Gorzowa i budowę S17 - trasy wylotowej z Lublina na Warszawę - powiedział premier. Jak zaznaczył, kolejne oszczędności będą możliwe przy tegorocznych przetargach na kolei i środki te będą przekazywane na inne potrzeby inwestycyjne, głównie infrastrukturalne.

Premier podkreślał, że jest to rozwiązanie sensowne i zgodne z decyzjami UE, ponieważ projekty, które są finansowane z tych oszczędności są od dawna gotowe i zaakceptowane w Brukseli.

mkg/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane