• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Premier: Biorę to na siebie

Premier: Biorę to na siebie
Foto: TVN24 Foto: Reprywatyzacja musi poczekać

- W dzisiejszej sytuacji na świecie, w Europie i w Polsce, proponowanie tego typu wydatków byłoby uczciwe względem roszczących i bardzo nieuczciwe w stosunku do reszty - tak premier Donald Tusk skomentował zawieszenie przez rząd procesu wprowadzania ustawy o reprywatyzacji. - Nie mam żadnych wątpliwości, że w czasie sprzyjającym będziemy Sejmowi proponowali tę ustawę - dodał.

Z podanych w czwartek informacji resortu skarbu wynika, że z powodów finansowych nie może być przeprowadzony przygotowany projekt ustawy mający zapewnić symboliczne rekompensaty osobom, których mienie zabrano w PRL m.in. właścicielom dworów, pałaców i przedsiębiorstw. Mogłoby to spowodować, jak podało ministerstwo, przekroczenie dozwolonej przez UE bariery długu publicznego w stosunku do PKB.

Prace nad projektem trwały od 2008 roku

"Nie mógłbym spojrzeć ludziom w oczy"

Premier Donald Tusk tłumaczył w piątek, że wprowadzenie w życie tej ustawy wiązałoby się z wzięciem na siebie przez państwo polskie zobowiązania wypłaty dziesiątków miliardów zł w najbliższych latach.

- Przygotowywaliśmy tę ustawę w najlepszej wierze w czasie, kiedy wiedzieliśmy, że sytuacja finansowa umożliwi nam wprowadzenie jej w życie. Teraz, po załamaniu się finansów na świcie i narastaniu potrzeby dyscypliny finansowej w Polsce, nie mogę spojrzeć ludziom prosto w oczy i powiedzieć, że musimy ciąć jeszcze tu i tu, zabrać tu i tu, po to, żeby móc zrealizować tę ustawę - powiedział.
- Nie mam żadnych wątpliwości, ze w czasie sprzyjającym będziemy Sejmowi proponowali tę ustawę. Biorę na siebie zatrzymanie tego procesu - dodał.

mkg/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane