• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Premię przyzna minister?

Resort skarbu chciałby, aby prezesi prawie czterystu spółek z udziałem Skarbu Państwa otrzymywali nagrody roczne bezpośrednio od ministra. Miałoby to ograniczyć wydatki spółek na notariuszy.

Ministerstwo przygotowało projekt, który zmieni rozporządzenie w sprawie przyznawania premii. Według resortu, usprawni to procedurę ich przyznawania. Inaczej uważa część ekspertów. - Lepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie tej kompetencji do rady nadzorczej, która jest blisko spraw spółki - uważa radca prawny Aleksander Werner, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej.

Obecnie premię przyznaje zgromadzenie wspólników w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz walne zgromadzenie akcjonariuszy w spółkach akcyjnych. Według Grażyny Madziak, eksperta ds. gospodarczych z Business Centre Club, ważniejsze są kryteria przyznania nagrody, niż to, kto ją przyzna. - Czy formalnie podpisze się pod nią minister skarbu czy jego reprezentant na walnym, to w praktyce nie ma większego znaczenia - wyjaśnia.

Swój pomysł resort uzasadnia tym, że po zmianie jednoosobowe spółki Skarbu Państwa unikną niepotrzebnych kosztów notarialnych. Prawo stanowi, że uchwały o nagrodzie muszą być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza. Według szacunków Ministerstwa Skarbu, obsługa notarialna takich posiedzeń wszystkie spółki Skarbu Państwa - 245 akcyjne i 154 z o.o. - kosztuje rocznie ćwierć miliona złotych
.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane