• rozwiń

Prawnicy i lekarze dostaną kasy?

Prawnicy 
 i lekarze dostaną kasy?
Foto: TVN24 Foto: Prawnicy i lekarze wolni

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z konstytucją przepisu o podatku VAT. - To nieuzasadnione uprzywilejowanie niektórych grup zawodowych i naruszenie zasady sprawiedliwości podatkowej - uważa rzecznik. Chodzi m.in. o lekarzy i prawników.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, przepisy umożliwiające zwolnienie z obowiązku posiadania kas fiskalnych przez niektóre grupy podatników są niezgodne z konstytucją. W poniedziałek RPO wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

To odpowiedź na skargi, kwestionujące zwolnienie niektórych grup podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku VAT przy pomocy kas rejestrujących. Chodzi o świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia i prawników.

Nieuzasadnione uprzywilejowanie

Jak tłumaczy Rzecznik Praw Obywatelskich, zwolnienia z obowiązku prowadzenia kas, przewidziane w rozporządzeniach Ministerstwa Finansów, mają dowolny charakter i naruszają zasadę sprawiedliwości podatkowej.

Zdaniem rzecznika zwolnienie niektórych podatników prowadzi do ich nieuzasadnionego uprzywilejowania.

"Zbyt pojemne i pozbawione precyzji"

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w związku z tym do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o VAT.

"Specyfika, a więc swoisty, szczególny charakter wykonywania czynności, jak też uwarunkowania obrotu towarami są określeniami na tyle pojemnymi i pozbawionymi precyzji, że w rzeczywistości nie nakładają na organ wykonujący upoważnienie ustawowe szczególnych ograniczeń w zakresie decydowania o zwolnieniu z ustawowego obowiązku ewidencjonowania obrotu" - czytamy w piśmie, które Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału.

eq/bea

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane