• rozwiń

Prawie połowa Polek nie pracuje

Prawie połowa Polek nie pracuje
Foto: TVN24.pl Foto: Ciąża jest jednym z powodów niepodejmowania pracy

Praca zawodowa w Polsce to wciąż domena mężczyzn - wynika z badań Eurostatu. Wśród pań w wieku 15-64 lata blisko połowa Polek - ponad 43 procent - nie wykazuje żadnej aktywności na rynku pracy. Średnia unijna to 37 procent.

W grupie wiekowej 25-54 lata nie pracuje co czwarta Polka. Połowa z nich twierdzi, że powodem są okoliczności życiowe związane z rodziną: ciąża, wychowywanie dzieci albo opieka nad starszymi krewnymi.

Dla porównania, w krajach nordyckich tylko 23-25 proc. kobiet nie pracuje zawodowo, a w Niemczech i Francji odpowiednio 30 i 35 proc. Rekord należy do Islandii (kraj spoza UE), gdzie nie pracuje jedynie 16,6 proc. kobiet.

Z kolei na południu Europy kobieta pracująca jedynie w domu nie należy do rzadkości. We Włoszech nie pracuje zawodowo prawie połowa kobiet w wieku 15-64 lata, na Malcie 62 proc., w Grecji 45 proc., a w Rumunii ok. 43 proc. Stosunkowo dużo niepracujących kobiet jest też w zamożnych krajach Europy Zachodniej: Belgii, Luksemburgu i Hiszpanii - od 40 do 42 proc.

Najwięcej niepracujących zawodowo kobiet jest w aspirującej do członkostwa w UE Turcji - 74 proc.


bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane