• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Prawie 5 mln kar za zaniżanie odszkodowań

Prawie 5 mln kar za zaniżanie odszkodowań
Foto: TVN24 Foto: UOKiK ukarał ubezpieczycieli za zaniżanie odszkodowań klientom

Ponad 4,6 mln zł kar za pozbawianie klientów części należnego odszkodowania komunikacyjnego nałożyła Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dwóch ubezpieczycieli - Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta oraz Polski Związek Motorowy TU Vienna Insurance Group.

Jak poinformował w piątek UOKiK ustalono, że ubezpieczyciele w umowach zawieranych z klientami przyznawali sobie możliwość ustalenia kosztów naprawy aut według cen netto. Jak napisano w komunikacie, "prezes UOKiK zakwestionowała te praktyki, ponieważ, zgodnie z prawem, ubezpieczonemu należy się odszkodowanie, pokrywające poniesioną szkodę w pełnym zakresie. Oznacza to, że kalkulując wysokość wypłacanego konsumentowi ubezpieczenia należy uwzględniać stawkę podatku od towaru i usług (VAT)".

Praktyki niezgodnie z prawem

Prezes UOKiK zakwestionowała te praktyki, ponieważ, zgodnie z prawem, ubezpieczonemu należy się odszkodowanie, pokrywające poniesioną szkodę w pełnym zakresie. Oznacza to, że kalkulując wysokość wypłacanego konsumentowi ubezpieczenia należy uwzględniać stawkę podatku od towaru i usług (VAT)

Treść komunikatu UOKiK

Ponadto UOKiK zakwestionował inne praktyki tych ubezpieczycieli. We wzorcu umownym, stosowanym przez TUiR Warta znalazło się postanowienie, na podstawie którego ubezpieczyciel automatycznie bezprawnie zastrzegał, że nie odpowiada za niektóre szkody. Chodziło m.in. o uszkodzenia auta spowodowane przez rażące niedbalstwo osoby, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub której powierzył samochód. Tymczasem prawo nie przewiduje możliwości automatycznego wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela - podkreślił Urząd.

Z kolei PZM TU Vienna Insurance Group m.in. określał, że składka za niewykorzystany okres ubezpieczenia nie podlega zwrotowi w przypadku wypłacenia ubezpieczonemu odszkodowania w wysokości równej wartości pojazdu w dniu powstania szkody. Tymczasem - jak przypomniał UOKiK - zgodnie z prawem, w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy, konsumentowi każdorazowo należy się zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej, o ile nie została wyczerpana suma ubezpieczenia.

Odwołanie od milionowych kar

W związku z tym Prezes UOKiK nałożyła kary: na TUiR Warta 2 mln 873 tys. zł, a na PZM TU Vienna Insurance Group - 1 mln 777 zł. W przypadku Warty urząd stwierdził zaprzestanie zakazanych praktyk, drugiej firmie nakazał ich zaniechanie. Jak dodał w komunikacie UOKiK, ukarane firmy, korzystając z przysługujących ich praw, odwołały się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

dp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane