• rozwiń

Prąd zdrożeje dramatycznie

Prąd zdrożeje dramatycznie
Foto: TVN24 Foto: Zdrożeje gaz - zdrożeje prąd?

W ciągu kilku lat Polaków czeka dramatyczny wzrost cen energii - pisze "Rzeczpospolita". Z jakiego powodu? Wzrostu wydatków elektrowni na modernizację i limitów emisji dwutlenku węgla.

Rachunek za światło przeciętnej rodziny wynosi obecnie ok. 700 zł rocznie - pisze "Rzeczpospolita". Jeśli prognozy ekspertów się potwierdzą, w 2012 roku suma rachunku za prąd wzrośnie do 1000 zł.

Wzrost cen wywołają dwa główne czynniki - ochrona środowiska i inwestycje w elektrowniach. Wydatki na budowę nowych bloków energetycznych elektrownie zrekompensują sobie podnosząc cenę produkowanego prądu. Nasze elektrownie będą musiały też w ciągu najbliższych lat dokupić pozwolenia na emisję szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla, by nie przekroczyć limitów.

Po 2015 r. sytuacja stanie się jeszcze trudniejsza, bo polskie elektrownie zmuszone zostaną do zakupu praw do emisji na wolnym rynku. To wywoła kolejny gwałtowny skok cen prądu, o ok. 200 proc. w porównaniu z obecną ceną - przewiduje "Rz".

//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane