• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Prąd z atomu? Nie mamy wyboru

Prąd z atomu? Nie mamy wyboru
Foto: Prof. Krzysztof Meissner (TVN24) Foto: Prof. Krzysztof Meissner : Czy chcemy niezależności energetycznej?

Jedynym sposobem na niezależność energetyczną Polski jest energetyka jądrowa - uważa dyrektor naukowy Instytutu Problemów Jądrowych prof. Krzysztof Meissner. Jego zdaniem ostatnie wydarzenia w Japonii pokazały, że nawet technologia nuklearna sprzed 50 lat okazała się bezpieczna, a nowe obiekty będą jeszcze bardziej bezpieczne.

Naukowiec w "Poranku" TVN24 podkreślił, że niedawne trzęsienie ziemi w Japonii było piątym najsilniejszym odnotowanym w pisanej historii świata, a fala tsunami przekraczała wszelkie przewidywania geologów. - Mimo to skażenie wokół Fukushimy jest minimalne i nie zagraża dalszym rejonom - podkreślił prof. Meissner.

Jego zdaniem jest oczywiste, że trzeba wyciągnąć wnioski z tego, co w Japonii się stało. - Na przykład by chłodzenie w reaktorze nadal działało mimo braku zasilania, czy wręcz budować reaktory, które w ogóle nie potrzebują pomp i chłodzą się same - wskazał naukowiec.

Innym wnioskiem w jego opinii powinno być usprawnienie sposobów komunikacji. - Operatorzy w tej elektrowni zostali bez telefonów komórkowych, bez żadnej komunikacji po trzęsieniu ziemi i musieli sami reagować. A od początku swej pracy nie mieli do czynienia z żadną awarią, ćwiczyli jedynie symulacje. I nagle zostali sami - wyjaśniał prof. Meissner.

Polska nie ma wyboru?

W opinii dyrektora naukowego Instytutu Problemów Jądrowych nasz kraj nie ma przed sobą dylematu: budować elektrownie jądrowe, czy nie. Odpowiedź na to pytanie w opinii prof. Meissnera musi wynikać z rozstrzygnięcia, czy chcemy mieć niezależność energetyczną.

Jak wyjaśniał, w Polsce wkrótce energii będzie brakować. - Pytanie które trzeba zadać, to nie "czy budować elektrownie jądrowe", tylko czy my chcemy mieć własną energię, czy też chcemy kupować ją od Rosji - stwierdził naukowiec.

Jak wyjaśniał, może to być energia w postaci gazu ziemnego, możemy też kupować jako energię elektryczną pochodzącą z elektrowni jądrowych, które staną w Obwodzie Kaliningradzkim i na Białorusi.

- Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce może być zapewnione jedynie przez energetykę jądrową. Oczywiście energię należy oszczędzać, należy budować energii odnawialnej - ale to w przewidywalnym czasie nigdy nie będzie trzon naszego zaopatrzenia w energię - podsumował prof. Krzysztof Meissner.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane