• rozwiń
  • WIG20 2183.85 +0.38%
  • WIG30 2515.27 +0.61%
  • WIG 56568.05 +0.45%
  • sWIG80 11469.92 -0.70%
  • mWIG40 3926.24 +1.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:46

Dostosuj

Prąd ściągniemy z Kaliningradu?

Prąd ściągniemy z Kaliningradu?
Foto: sxc.hu Foto: Prąd popłynie do nas z Rosji?

Niewykluczone, że Polska będzie sprowadzać energię z budowanej w Kaliningradzie elektrowni atomowej - informuje "Rzeczpospolita". Polsko-rosyjskie negocjacje w tej sprawie już się rozpoczęły.

Jak pisze "Rz", Polska Grupa Energetyczna i PSE Operator już rozmawiają z rosyjskim Inter RAO o budowie linii energetycznej do Polski z obwodu kaliningradzkiego i o zakupie energii, którą ma produkować budowana tam elektrownia atomowa. Strona polska czeka na informacje od Rosjan, o tym, ile faktycznie energii mogą zaoferować. Wstępnie mówi się nawet o nadwyżce 1000 MW mocy, czyli około 8 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce.

Za budowę linii przesyłowej po polskiej stronie odpowiadałby PSE Operator, ale szef tej państwowej firmy Henryk Majchrzak zapowiada, że linia powstanie tylko wówczas, jeśli będzie opłacalna. – Linia ma mieć charakter czysto komercyjny, zaś decyzja o budowie zapadnie wtedy, gdy okaże się, że będą chętni do przesyłania nią energii i będziemy mieli pewność co do długoterminowych kontraktów – mówi "Rz" prezes Majchrzak.

Jego opinia oznacza, że najpierw porozumieć muszą się co do warunków dostaw same firmy, czyli Inter RAO i PGE, a dopiero potem PSE Operator zacznie realizować inwestycję - pisze "Rz".

Zdaniem gazety przesył prądu z Obwodu Kaliningradzkiego do Polski mógłby ruszyć już w 2016 r., kiedy zacznie funkcjonować pierwszy blok rosyjskiej elektrowni. Część ekspertów uważa, że Rosjanie tak spieszą się z budową, by móc zablokować realizację litewskiego projektu – Visagines. Ta elektrownia ma zastąpić Ignalinę, którą zgodnie z umową z UE Litwa zamknęła z końcem 2009 r.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane