• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prąd nie może dużo zdrożeć. U nikogo

Prąd nie może dużo zdrożeć. U nikogo
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Marek Woszczyk, wiceprezes URE

- Urząd Regulacji Energetyki po raz kolejny wezwie przedsiębiorstwa energetyczne do korekty wniosków taryfowych - zapowiedział w TVN CNBC Biznes, wiceprezes URE Marek Woszczyk. Liczy, że propozycje podwyżek dla gospodarstw domowych będą niższe, niż ostatnio. Jednocześnie chce przywrócić obowiązek zatwierdzania taryf dla RWE i Vattenfalla.

Ostatnio firmy wnioskowały o wzrost cen prądu dla ludności od ponad siedmiu do 13 proc. Urząd nie chciał zgodzić się jednak tak duże podwyżki. I konsekwentnie domagał się kolejnych korekt.

- W dniu dzisiejszym wyślemy do przedsiębiorstw kolejne, czwarte wezwanie. Proces cały czas trwa. Zobaczymy kiedy się zakończy - powiedział Marek Woszczyk. Podwyżki mogły by wejść w życie dwa tygodnie po zaakceptowaniu ich przez prezesa URE.
- Ciężko deklarować w odpowiedzialny sposób datę, dlatego że to wszystko zależy od przedsiębiorstw. Jeżeli się dostosują do naszych oczekiwań i wytycznych to szybciej dostaną swoje taryfy. Jeśli nie - ten proces będzie trwał - powiedział Woszczyk pytany o wejście w życie nowych cenników.

Bunt pod wysokim napięciem

Jednocześnie URE pracuje nad cofnięciem zwolnienie z zatwierdzania taryf dla dwóch firm - RWE i Vattenfall. Pod koniec 2007 roku ówczesny prezes Urzędu wydał decyzję uwalniającą ceny prądu dla gospodarstw domowych i zwolnił firmy od zatwierdzania taryf. Nowy prezes Mariusz Swora cofnął bardzo szybko tą decyzję, ale RWE i Vattenfall zignorowały jego stanowisko i od tego czasu, choć przedstawiały taryfy, to robiły to raczej "kurtuazyjnie" nie stosując się do zaleceń Urzędu. Pod koniec listopada 2009 roku sąd przyznał im rację w tym konkretnym przypadku z 2007 roku, ale firmy twierdzą, że nie muszą dalej słuchać regulatora.

URE wszczął więc postępowanie mające z powrotem narzucić im obowiązek stosowania się do swoich decyzji.

- Kilka dni temu wysłaliśmy do obydwu tych firm zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie przywrócenia obowiązku przedkładania nam swoich taryf. W tej chwili zbieramy materiał dowodowy i sądzę, że jeszcze w tym roku wydamy decyzję zmuszające te firmy do przedstawiania nam swoich taryf - powiedział Woszczyk. Regulator rozważa wydanie decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że w momencie uprawomocnienia się tej decyzji RWE i Vattenfal będą ponownie zobowiązane do przedstawienia swoich taryf do zatwierdzenia przez URE.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane