• rozwiń
  • WIG20 2187.81 -0.88%
  • WIG30 2484.97 -0.97%
  • WIG 57898.36 -0.94%
  • sWIG80 11620.87 +0.10%
  • mWIG40 3750.83 -1.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:10

Dostosuj

Prąd nie będzie jednak "wolny"

Prąd nie będzie jednak "wolny"
Foto: TVN24 Foto: Od 1 stycznia ceny energii mogą pozostać niezmienione

Nowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Maciej Swora zapowiedział wstrzymanie wszelkich działań związanych z decyzją o uwolnieniu cen prądu przez jego poprzednika. - Po 1 stycznia 2008 roku ceny energii wzrosną tylko o tyle, na ile pozwoli urząd i jeśli uzna, że jest to uzasadnione - dodał prezes.

Zdaniem Swory rynek jest "absolutnie nieprzygotowany" na uwolnienie cen energii elektrycznej i istnieje "olbrzymie ryzyko, że poszkodowanymi byliby najbiedniejsi konsumenci".
- Uważam, że istotą regulacji są działania na rzecz konsumentów. W tym przypadku byłoby odwrotnie - powiedział nowy prezes.
Swora podkreślił, że jego kandydatura na to stanowisko jest apolityczna i premier Jarosław Kaczyński, który powołał go na to stanowisko w środę w miejsce Adama Szafrańskiego, nie stawiał żadnych warunków.

Poprzedni prezes Urzędu Regulacji Energetyki Adam Szafrański, którego premier odwołał w ubiegły piątek, zdecydował, że firmy energetyczne posiadające koncesję na obrót energią są zwolnione z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej. Do tej pory za pomocą taryf URE kontrolował, czy ceny energii elektrycznej nie są zbyt wysokie.
Odmrożenie cen energii skutkowałoby nawet 15-proc. podwyżką cen prądu od Nowego Roku.

Szafrański został odwołany z funkcji prezesa przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w ubiegły piątek.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane