• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pracownicy Forda zgadzają się na obniżki

Koncern Forda doszedł do porozumienia ze swymi pracownikami w USA, którzy zgodzili się na zmianę systemu płac, która w praktyce oznacza obniżki. To może wzmóc presję na związkowców z konkurencyjnych firm GM i Chrysler, aby poszli w ślady pracowników Forda.

Porozumienie zawarte ze Związkiem Pracowników Przemysłu Samochodowego (UAW) przewiduje m.in. zamrożenie zapisanych w umowach podwyżek, a także likwidację części płatnych dni świątecznych i innych bonusów. Jest ono jednym z elementów programu uzdrowienia sytuacji dotkniętego kryzysem koncernu.

Stwarza ono jednak nową presję na pozostałych dwóch wielkich konkurentów - General Motors i Chryslera, także przezywających kłopoty - aby poszły w ślady Forda i próbowały porozumieć się z UAW.

Amerykańskie koncerny samochodowe mocno ucierpiały na skutek obecnego kryzysu gospodarczego i wywołanego nim spadku popytu na ich auta. Ford jest jednak jedynym z tzw. Wielkiej Trójki z Detroit, który nie zwracał się dotąd o finansową pomoc rządu USA.

Zarząd firmy ogłosił, że obecnie dysponuje wystarczające rezerwy finansowe, aby przetrwać kłopoty, a umowa ze związkowcami ma ułatwić pokonanie pogłębiające się spadku sprzedaży.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane