• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pracowałeś za granicą? Należy ci się emerytura

Pracowałeś za granicą? Należy ci się emerytura
Foto: TVN24 Foto: Emigranci mogą otrzymać unijną emeryturę i zasiłek

Jeśli pracowałeś legalnie za granicą po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, to możesz ubiegać się zarówno w kraju, jak i za granicą o różnego rodzaju świadczenia - pisze "Gazeta Prawna". Wśród nich - zasiłek dla bezrobotnych i unijną emeryturę.

Warunkiem są odpowiednie dowody zatrudnienia, takie jak świadectwa pracy, paski wynagrodzeń czy też inne dowody opłacania składek. Dobra rada: należy takie dowody gromadzić.

Emerytura i z Polski, i z zagranicy

Przy ustalaniu prawa do zasiłku czy emerytury, ZUS oraz jego zagraniczne odpowiedniki biorą pod uwagę przede wszystkim okres pracy i ubezpieczenia za granicą. Przy wyliczaniu emerytury okresy te są sumowane.

Jak wyjaśnia "Gazeta Prawna", zasada sumowania okresów pracy i ubezpieczenia jest związana z unijnym wymogiem koordynacji, której podlegają wszystkie państwa unijne oraz Islandia, Norwegia, Liechtenstein i Szwajcaria.

Gdyby nie unijne prawo, osoba pracująca za granicą nie otrzymałaby emerytury z ZUS z powodu zbyt krótkiego okresu ubezpieczenia w Polsce. Podobnie byłoby za granicą. Tymczasem ta sama osoba może liczyć zarówno na emeryturę z Polski, jak i np. z Irlandii - wyjaśnia gazeta.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane