• rozwiń

Pracodawcy upomną się o pracowników po pięćdziesiątce?

Pracodawcy upomną się o pracowników po pięćdziesiątce?
Foto: TVN24 Foto: Dzięki programowi do pracy może wrócić do 800 tys. pięćdziesięcolatków

Do 2013 r. około 700-800 tys. osób po 50 roku życia będzie mogło wrócić na rynek pracy - zapowiada szef zespołu doradców strategicznych premiera Michał Boni. I dodaje, że umożliwi to program "Solidarność pokoleń 50+", nad którym pracuje rząd.

- Jeżeli pracę podejmie 700-800 tys. osób powyżej 50 roku życia, to budżet zyska 15-16 mld zł z wpływów podatkowych. Ulga dla systemu ubezpieczeń społecznych, który nie będzie musiał wypłacać świadczeń dla tych osób, to kolejne 16 mld złotych - powiedział Boni.

Wyjaśniał, że program 50+ przewiduje wiele działań, które zachęcą osoby po 50 roku życia do podnoszenia kwalifikacji i pozostania na rynku pracy, zaś pracodawców do utrzymywania zatrudnienia tych osób.

Jeżeli pracę podejmie 700-800 tys. osób powyżej 50 roku życia, to budżet zyska 15-16 mld zł z wpływów podatkowych. Ulga dla systemu ubezpieczeń społecznych, który nie będzie musiał wypłacać świadczeń dla tych osób, to kolejne 16 mld złotych

Jeżeli pracę podejmie 700-800 tys. osób powyżej 50 roku życia, to budżet zyska 15-16 mld zł z wpływów podatkowych.

Chodzi m.in o przeniesienie wypłaty zasiłków chorobowych z przedsiębiorców na ZUS, zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zniesienie okresu ochronnego dla pracownika będącego 4 lata przed emeryturą. Program ma jednocześnie ograniczać możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Program aktywizacji osób po pięćdziesiątce ma wejść w życie w 2009 roku i do 2013 roku ma kosztować 12 mld zł. Większość z tej kwoty będzie finansowana ze środków Unii Europejskiej. Program ma być omawiany w czwartek na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

(CZYTAJ WIĘCEJ O "SOLIDARNOŚCI POKOLEŃ 50+")

mwr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane