• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Praca w Austrii bez podwójnego podatku

Praca w Austrii bez podwójnego podatku
Foto: TVN24 Foto: Niedługo pracujący w Austrii zapomną o polskim fiskusie

Już niedługo Polacy zarabiający tylko w Austrii, nie będą płacić podatku w Polsce. Ministrowie finansów obu krajów podpisali protokół w tej sprawie, ale skutki umowy - jeśli wejdzie w życie jeszcze w tym roku - zainteresowani odczują najwcześniej w 2010 roku.

Protokół, podpisany przez ministra finansów Jacka Rostowskiego i wicekanclerza, ministra finansów Austrii Wilhelma Molterera musi jeszcze zostać ratyfikowany przez oba państwa. Jeśli stanie się to w tym roku, nowe przepisy będą będą dotyczyć dochodów osiągniętych w 2009 roku.

Premier Tusk, który był również obecny na spotkaniu, stwierdził, że Polska i Austria potrafią szybko reagować na potrzeby zwykłych ludzi.
- Mam przekonanie, że to dzisiejsze spotkanie i podpisanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania to jest to, na co warto poświęcać czas i wysiłek - mówił Tusk.

Obecnie obowiązuje umowa z Austrią podpisana 13 stycznia 2004 roku. Zakłada ona, że dochód uzyskany za granicą jest opodatkowany w Polsce. Jednak podatek zapłacony za granicą jest odliczany od podatku należnego w kraju. Odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku polskiego, przypadającej na dochód uzyskany za granicą.

Podpisany protokół wprowadzi metodę tzw. wyłączenia z progresją, która polega na tym, że uzyskany za granicą dochód jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Jeśli podatnik ma też dochody w Polsce, to stosuje się do nich stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu (polskiego i zagranicznego).

Jak poinformował minister Rostowski, Polska będzie renegocjować umowy z Finlandią, Danią, Belgią, Holandią i Islandią, by zmienić stosowana w nich metodę proporcjonalnego odliczenia na metodę wyłączenia z progresją. Obecnie najbardziej zaawansowane są prace nad zawarciem nowej umowy z Finlandią.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane