• rozwiń

Praca będzie Cię ścigać

Praca będzie Cię ścigać
Foto: TVN24 Foto: Niemiecka gospodarka wskutek braku rąk do pracy traci 15 mld euro rocznie

Teraz martwimy się o to, że bezrobocie rośnie. Zupełnie inaczej będzie za 10 lat. Polska i Niemcy - najbardziej zagrożone brakiem pracowników w najbliższej dekadzie - wynika z zestawienia Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Raport bierze pod uwagę potencjał siły roboczej bez imigracji.

W zestawieniu uwzględniono 28 państw uprzemysłowionych, a Polska i Niemcy zajmują w nim dwa ostatnie miejsca.

Według raportu, w 2020 roku liczba osób, które przejdą na emeryturę, będzie w Polsce o 72,4 procent wyższa niż liczba osób wchodzących na rynek pracy. Dla Niemiec wskaźnik ten wynosi 75,4 procent. Podobny trend widać także w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, jak Węgry, Słowacja i Czechy. Według OECD, jedynie Irlandia może za 10 lat liczyć na zwiększenie swojego zaplecza siły roboczej.

Zdaniem niemieckiego ministra gospodarki, w zeszłym roku brak wykwalifikowanych pracowników kosztował gospodarkę 15 miliardów euro. Obecnie niemieckim firmom brakuje 36 tysięcy inżynierów i 66 tysięcy informatyków.

ram/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane