• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pożyczyłeś samochód od znajomego? Blajer przypomniał, o czym należy pamiętać

Miłość może dopaść cię wszędzie, nawet w pracy. Co wtedy robić, wyjaśnił Paweł Blajer Odtwórz: Miłość może dopaść cię wszędzie, nawet w pracy. Co wtedy robić, wyjaśnił Paweł Blajer
Miłość może dopaść cię wszędzie, nawet w pracy. Co wtedy robić, wyjaśnił Paweł Blajer "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Uważaj na ubezpieczenie, kiedy prowadzisz samochód znajomego! Nawet kiedy właściciel auta siedzi obok ciebie możesz zostać ukarany za brak OC jego pojazdu. Kierowca i właściciel pojazdu ponoszą bowiem zawsze solidarną odpowiedzialność w przypadku braku ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej.

Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej jest obowiązkowe. Jest to rodzaj polisy majątkowej, która chroni ubezpieczonego przed ewentualnymi ekonomicznymi skutkami szkód, które wyrządzonymi osobom trzecim. Pokrywa koszty zarówno zniszczonego mienia, jak i wyrządzonych szkód osobowych.

Paweł Blajer wraz z Sławą Cwalińską-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w programie "Biznes dla ludzi" wyjaśnił co zrobić, kiedy pożyczymy auto od znajomego, który zapomniał wykupić OC oraz jakie grożą nam konsekwencje jeżeli takim samochodem np. spowodujemy wypadek.

Kto odpowiada?

Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego twierdzi, że większość Polaków nie wie, że w przypadku wyrządzenia szkody odpowiada za nią nie tylko kierowca, ale także właściciel pojazdu.

- Będą odpowiadali solidarnie za skutki spowodowanego wypadku, czyli kierujący oraz właściciel pojazdu, który miał obowiązek się ubezpieczyć zwrócą co do złotówki całą kwotę wypłacanych odszkodowań przez Fundusz Gwarancyjny. Nie są to zwykle małe kwoty - ostrzega Cwalińska-Weychert.

Lepiej pamiętać

Ekspertka z UFG przypomina, że to na właścicielu pojazdu spoczywa obowiązek wykupienia polisy OC. - Gdyby to ubezpieczenie OC było w chwili wypadku wykupione, to kierowca, który pożyczył auto nie miałby kłopotów. Dlatego osoba, która pożycza ma obowiązek zapytać właściciela samochodu, czy ten pojazd ma OC - wyjaśnia Cwalińska-Weychert.

Skradzione auto

Cwalińska-Weychert wyjaśnia, że jeżeli właściciel nie miał wpływu na kierowcę, bo samochód został np. skradziony, to nie odpowiada za szkodę. - Wtedy ścigamy złodzieja, który skradł samochód. Jednak wcześniej właściciel pojazdu musi zgłosić jego kradzież - przypomina wiceprezes UFG.

Umowa pożyczki

A w programie "Biznes dla ludzi" sprawdziliśmy także o tym na co zwrócić szczególną uwagę przy zawarciu umowy pożyczki rzeczy.

TU POBIERZ PRZYKŁADOWY WZÓR UMOWY

TU POBIERZ WZÓR WEKSLA

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane