• rozwiń

Powstanie polska Dolina Krzemowa

Powstanie polska Dolina Krzemowa
Foto: TVN24pl Foto: Autostrada Nowych Technologii - polska droga ku zaawansowanym rozwiązaniom informatycznym

Autostrada Firm Nowych Technologii - tak nazywać się będzie polski odpowiednik amerykańskiej Doliny Krzemowej. Porozumienie w tej sprawie podpisały dzisiaj województwa dolnośląskie, małopolskie, opolskie, śląskie i ich stolice.

Celem projektu jest promocja rozwoju zaawansowanych technologii, w tym przede wszystkim teleinformatycznych, jak również wspieranie firm oferujących nowoczesne rozwiązania w tej dziedzinie.

- To przedsięwzięcie gospodarczo-społeczne, którego celem jest stworzenie strategii rozwoju makroregionu południowej Polski - poinformowało biuro prasowe prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Nazwa projektu nawiązuje do przebiegającej przez region autostrady A4.

Do realizacji poszczególnych przedsięwzięć będzie powołany Komitet Sterujący, który będzie się spotykał raz na pół roku w siedzibach urzędowania prezydentów Wrocławia, Krakowa, Opola i Katowic. Całość przedsięwzięcia ma być finansowana z funduszy krajowych i zagranicznych, w tym Unii Europejskiej.

Pomysłodawcy chcą promować AFNT zarówno w kraju, jak za granicą. Mają nadzieję, że w ten sposób pozyskają inwestorów do udziału w tworzonym projekcie.

Na terenie czterech województw działa obecnie 125 uczelni, które co roku opuszcza 75 tys. absolwentów. Wśród uczelni są m. in. Uniwersytety Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski, czy od lat współpracujące z przemysłem, politechniki: Śląska w Gliwicach, Wrocławska czy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane