• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Powstaje globalny gigant energetyczny

Rady nadzorcze dwóch wielkich koncernów, francusko-belgijskiego koncernu wielobranżowego Suez i kontrolowanego przez państwo francuskie koncernu Gaz de France, potwierdziły w poniedziałek połączenie obu firm.

Łączna wartość obu firm sięga 90 mld euro, jednak po fuzji od tej kwoty odliczona zostanie prawdopodobnie wartość aktywów Suezu w branży ochrony środowiska, które nie zostaną nią objęte. Fuzja z kontrolowanym przez państwo francuskie GDF uchroni spółkę Suez od przejęcia przez włoski koncern energetyczny ENEL. Geneza spółki Suez sięga czasów budowy Kanału Sueskiego, .

W wyniku tej megafuzji powstało gigantyczne przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, z mniejszościowym udziałem państwa francuskiego, działające głównie w branży energetycznej.

Na połączeniem dyskutowane od co najmniej półtora roku, a plany połączenia koncernów miały dotąd wielu przeciwników. Nieoficjalnie mówi się, że decyzje zapadły w ostatnich godzinach, na nocnych posiedzeniach i po zatwierdzeniu ustępstw na rzecz związków, które bały się masowych zwolnień.

Wg innych nieoficjalnych doniesień, na rzecz fuzji przeważyła interwencja nowego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który wywarł presję na Suez, by koncern zrezygnował z części działalności i majątku w zakresie infrastruktury i usług wodno-kanalizacyjnych oraz ekologicznych i skoncentrował się na newralgicznej branży energetycznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane