• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Powrót z urlopu wychowawczego? Blajer tłumaczy, jakie masz prawa

Powrót z urlopu wychowawczego Odtwórz: Powrót z urlopu wychowawczego
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Po urlopie macierzyńskim mamy prawo wrócić do pracy | Video: Powrót z urlopu wychowawczego

Polskie prawo gwarantuje ochronę osobie wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. O czym warto pamiętać wracając do pracy, jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Wyjaśnia Paweł Blajer.

Jest kilka praw, które muszą być zachowane po powrocie pracownika w urlopu.

1. Dopuszczenie do pracy

- To co szef musi nam zagwarantować, to jest dopuszczenie do pracy. Nie ma takiej możliwości, że wracamy po macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym a szef wita nas słowami - dobrze pracowałeś, ale zastępca jest lepszy, albo firma już się nie zajmuje tym co robiła, nie jesteś nam, potrzebny. Pierwszym obowiązkiem szefa, a naszym prawem jest dopuszczenie do pracy - podkreślił mec. Krzysztof Gąsior, adwokat z kancelarii K&L Gates.

2. Stanowisko w firmie

- Kodeks pracy mówi nam dokładnie, na jakie stanowisko  mamy być dopuszczeni. Na to, na którym pracowaliśmy. Chyba że nie jest to możliwe, czyli tego stanowiska już nie ma w firmie. Wtedy musimy być dopuszczeni na stanowisko równorzędne lub inne, odpowiadające naszym kwalifikacjom - zaznaczył Gąsior.

3. Wynagrodzenie za pracę

Wynagrodzenie nie może być niższe  niż to, które byśmy otrzymywali jak nie bylibyśmy na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym - zauważył ekspert.

4. Obniżenie wymiaru

Mamy też możliwość skorzystania z ochrony, gdyby pracodawca po przyjęciu nas ponownie do pracy rozmyślił się i wypowiedział umowę. Jest w tzw. obniżenie wymiaru czasu pracy. - Po powrocie mamy możliwość złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Możemy go obniżyć co najwyżej do połowy wymiaru - podkreślił Gąsior. Ochrona obowiązuje wówczas przez 12 miesięcy. Nie jest ona jednak absolutna - nie obowiązuje w przypadku zwolnień z tzw. przyczyn ekonomicznych.

Program "Biznes dla Ludzi" do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane