• rozwiń

Powraca optymizm u niemieckich przedsiębiorców

Niemiecki indeks nastroju w biznesie IFO znów w górę - mniej niż się spodziewano, ale i tak na poziom najwyższy od roku. We wrześniu jego wartość wyniosła 91,3 punktu wobec spodziewanych 92 punktów. Przed miesiącem wskaźnik wyniósł 90,5 pkt.

Instytut IFO z Monachium opracowuje indeks na postawie ankiet przeprowadzonych wśród 7 tysięcy szefów firm. Indeks swoje kryzysowe minimum osiągnął w marcu, kiedy spadł do nieco ponad 82 punktów. Był to poziom najniższy od 26 lat.

Według analityków po danych za drugi kwartał - kiedy to niemiecka gospodarka niespodziewanie urosła - można mówić o tym, że Niemcy wyjdą z recesji szybciej niż inne państwa europejskie. Bank Centralny w Berlinie prognozuje, że trzeci kwartał przyniesie za naszą zachodnią granicą mocne odbicie, ale analitycy ostrzegają, że może mu zagrozić skok bezrobocia i wygaśnięcie rządowego programu stymulującego gospodarkę. Program kosztował 85 miliardów euro.

W Niemczech w niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane