• rozwiń

Temat: Chiny. Gospodarka

Powódź na Bałkanach, Putin w Chinach, o energetyce w Brukseli. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Foto: PAP/EPA Foto: Środa w TVN24 Biznes i Świat

W środę w TVN24 Biznes i Świat śledzimy dramatyczne doniesienia z Bałkanów, gdzie w wyniku powodzi ucierpiało ponad 1,6 mln ludzi, a ok. 50 zginęło, rośnie ryzyko epidemii. Porozmawiamy też o wizycie Władimira Putina w Chinach. Nie zapominamy o nadchodzących wyborach do Europarlamentu.

Na walczących z powodziami Bałkanach w dalszym ciągu obowiązywał we wtorek stan alertu w związku z wezbranymi rzekami. Po powodziach, w wyniku których ucierpiało ponad 1,6 mln ludzi, a ok. 50 zginęło, rośnie ryzyko epidemii. Ponad 100 tys. ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów. To największy exodus od wojen na Bałkanach w latach 90.Rośnie ryzyko epidemii - zagrożenie dla zdrowia stanowią tysiące padłych zwierząt - krów, świń, owiec, psów - pozostawionych przez właścicieli, którzy w panice uciekali przed żywiołem. Mieszkańcom Serbii oraz Bośni i Hercegowiny polecono, by nie wracali do domu przed zakończeniem dezynfekcji i by nie jedli niczego z zalanych ogrodów czy sadów. W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się wydarzeniom na Bałkanach.

Wybory tuż tuż

Wybory do Parlamentu Europejskie już w niedzielę. W programie specjalnym w TVN24 Biznes i Świat "Wybory Europy" zapytamy o przyszłość strefy Schengen i zastanowimy się, czy trzeszczy w szwach? Już o godz. 11.40 w TVN24 Biznes i Świat.

Porażka Putina w Chinach?

Chiny i Rosja nie podpisały we wtorek kontraktu gazowego o wartości 400 mld dolarów, choć wciąż jest szansa, że do porozumienia dojdzie przed zakończeniem w środę trwającej w Chinach wizyty prezydenta Władimira Putina. Agencja Reutera odnotowuje, że do sfinalizowania kontraktu na razie nie doszło, mimo że Kreml bardzo go potrzebuje ze względu na ryzyko izolacji politycznej i ekonomicznej ze strony Zachodu. Wielu przedstawicieli branży energetycznej spodziewało się, że podpisanie umowy nastąpi we wtorek.

Wszystko rozbija się o cenę. Chińczycy okazali się twardymi negocjatorami. Kupią gaz od Gazpromu, ale za cenę, która odpowiada im, a nie rosyjskiemu koncernowi. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia w Chinach.

Monopol surowcowy Rosji

Premier Donald Tusk weźmie w Brukseli udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego z udziałem szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso i spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.

Premier w Brukseli wygłosi przemówienie podczas sesji zamknięcia konferencji "Tworząc strategię europejskiego bezpieczeństwa energetycznego". Ten temat jest w Europie szeroko dyskutowany w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie.

Wicepremier Piechociński w TVN24 Biznes i Świat

Gościem specjalnym TVN24 Biznes i Świat był wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, z którym rozmawialiśmy m. in. o planach Fiata w Polsce i sprawie Pendolino.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane