• rozwiń
  • WIG20 2166.63 +0.49%
  • WIG30 2453.89 +0.48%
  • WIG 57105.27 +0.36%
  • sWIG80 11465.92 -0.20%
  • mWIG40 3655.24 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:43

Dostosuj

Powiedz komórce, czego szukasz. Po polsku

Powiedz komórce, czego szukasz. Po polsku
Foto: TVN24 Foto: Przeglądarka w komórce powinna "rozumieć" około miliona słów po polsku

Google uruchomiło w środę Polsce usługę, która umożliwia użytkownikom niektórych telefonów komórkowych wyszukiwanie informacji w internecie za pomocą słów wypowiadanych po polsku.

Wyszukiwanie głosowe oparto na technologii rozpoznawania mowy. Wypowiadane słowa są przetwarzane na tekst, na podstawie którego przeprowadzane jest wyszukiwanie w Google, zupełnie tak samo, jak w przypadku słów wpisywanych w pole wyszukiwarki internetowej. W ten sposób można również wysyłać smsy. Od środy funkcja Google Voice Search jest dostępna w telefonach korzystających z systemu Android oraz w aparatach iPhone.

Jak powiedział na środowej konferencji prasowej Robert Hamilton, product manager Google odpowiedzialny za rozwój urządzeń mobilnych, Google opracował na początku funkcję wyszukiwania głosowego dla języków angielskiego, mandaryńskiego i japońskiego. W następnej kolejności udostępniona została również w językach koreańskim, dialekcie tajwańskim, francuskim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim. Od środy korzystać można z wyszukiwania głosowego w języku polskim.

- Do końca roku usługa będzie obejmowała 20 języków - zapowiedział.

Google we wszystkich językach

Docelowo Google chciałby udostępnić funkcję Voice Search we wszystkich językach.

Jak podkreślił Hamilton, dodanie każdego nowego języka i dialektu poprzedza jednak szereg drobiazgowych czynności.

Na początkowym etapie specjaliści pracują bezpośrednio z autochtonami korzystającymi z danego języka czy dialektu na co dzień. Zebrane wypowiedzi służą następnie do stworzenia modelu, na którym opiera się działanie usługi w danym języku. Osoby uczestniczące w projekcie proszone są o wielokrotne odczytywanie popularnych zapytań w swoim rodzimym języku w zróżnicowanych warunkach akustycznych, np. w restauracji, przy ruchliwej ulicy czy w samochodzie. Ponadto dla każdego języka tworzony jest słownik zawierający ponad milion rozpoznawalnych słów.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane