• rozwiń
  • WIG20 2203.36 -0.65%
  • WIG30 2504.07 -0.64%
  • WIG 58158.15 -0.63%
  • sWIG80 11572.16 -0.20%
  • mWIG40 3789.88 -0.81%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:12

Dostosuj

Powiat drukuje własne pieniądze

Powiat drukuje własne pieniądze
Foto: TVN24 Foto: Powiat rybnicki wydrukuje własną walutę

Zaraz po wakacjach w powiecie rybnickim pojawi się nie lada ciekawostka. Na terenie powiatu będzie można płacić... dukatami i banknotami pod nazwą „złoty reński” - pisze "Dziennik Zachodni".

Lokalne pieniądze będą dostępne od września, a od października pojawią się nawet papierowe banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 złotych reńskich!

Na pomysł wydrukowania lokalnych „notgeltów” wpadł właściciel pierwszej prywatnej poczty z Rybnika, Tomasz Bodach. Mam nadzieję, że te pieniądze pojawią się w normalnym obiegu. Już podpisaliśmy umowy z kilkunastoma sklepami i kantorami, gdzie będzie można nimi płacić, czy nawet wymieniać na obcą walutę – zapewnia Tomasz Bodach.

Możliwość drukowania lokalnego pieniądza dają przepisy Narodowego Banku Polskiego. Zgodę na ich wydruk musi jednak wydać przedstawiciel terenowej administracji rządowej – czyli władze powiatu.

Starostwo rybnickie już dało zielone światło, bo pomysł wszystkim przypadł do gustu. – Powiat rybnicki będzie pierwszym w Polsce, gdzie pojawią się zastępcze papierowe pieniądze, więc będzie to dla nas spora promocja. Mam nadzieję, że od października turyści kupujący u nas kwiaty czy inne pamiątki, będą płacili złotymi reńskimi – cieszy się Damian Mrowiec, starosta rybnicki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane