• rozwiń
  • WIG20 2168.68 +0.59%
  • WIG30 2455.99 +0.57%
  • WIG 57127.97 +0.40%
  • sWIG80 11468.55 -0.18%
  • mWIG40 3654.30 +0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:03

Dostosuj

Potencjalne straty na opcjach coraz mniejsze

Potencjalne straty na opcjach coraz mniejsze
Foto: TVN24 Foto: Opcje coraz mniej ciążą firmom

- Tzw. negatywna wycena z tytułu zaangażowania przedsiębiorstw w opcje walutowe osiągnęła na dzień 17 kwietnia br. około 4,5 mld zł, czyli była mniejsza o 50 proc. w porównaniu ze stanem na 13 lutego br. - poinformował we wtorek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

- Ujemnej wyceny transakcji nie należy utożsamiać ze stratami firm. W przypadku pozycji zabezpieczających (a 80–85 proc. przedsiębiorstw zawierało transakcje o charakterze zabezpieczającym), negatywna wycena instrumentów pochodnych jest równoważona przez wyższe, po przeliczeniu na złote, przychody z eksportu - podkreśla urząd w komunikacie.

Wyjaśnia też, że ujemna negatywna wycena z tytułu transakcji pochodnych może okazać się stratą, jeśli transakcje miały spekulacyjny charakter lub obniżyły się wpływy z eksportu przedsiębiorstwa. - Zgodnie z danymi otrzymanymi z banków, udział klientów zawierających transakcje spekulacyjne nie przekracza 10 procent - zapewnia urząd.

Regulator do powściągania chciwości

Według regulatora widoczne są skutki podjętych przez UKNF działań nadzorczych, polegających m.in. na wskazywaniu bankom potrzeby ograniczenia ryzyka finansowego klientów i własnego ryzyka kredytowego, rozwiązywania sporów z klientami na drodze negocjacji oraz restrukturyzacji zobowiązań. Dzięki takim działaniom nie doszło, do wątpliwych prawnie rozwiązań, takich jak np. całkowite unieważnienie umów.

CZYTAJ WIĘCEJ: OPCJE WALUTOWE - O co w tym chodzi?

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane