• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Posłowie zdążyli z budżetem

Posłowie zdążyli z budżetem
Foto: TVN24 Foto: Sejm będzie debatował o naprawie systemu służby zdrowia

Sejm zakończył prace nad budżetem na 2008 rok. Przyjął wszystkie poprawki Senatu. Do końca tygodnia budżet ma być przekazany prezydentowi, który zgodnie z konstytucją ma 7 dni na podpisanie dokumentu.

Prace nad ustawą zakończyły się w terminie określonym przez konstytucję, czyli w ciągu czterech miesięcy od czasu, kiedy rząd przesłał do Sejmu projekt budżetu. W przeciwnym razie prezydent mógłby zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Posłowie przyjęli 16 senackich poprawek do ustawy, m.in. zmniejszenie wydatków na CBA oraz rezygnację z podwyżek na biura poselskie.

Posłowie nie dostaną podwyżek
Zgodnie z decyzją Sejmu, posłowie i senatorowie nie dostaną 2,5 tys. zł podwyżki na prowadzenie swoich biur. Oznacza to, że miesięczne wydatki na biura pozostaną na dotychczasowym poziomie i będą wynosić ok. 10 tys. zł. W zamian posłowie chcą przeznaczyć ponad 16 mln zł na krajowy program zaopatrzenia "w bezpieczną krew, jej składniki i produkty krwiopochodne". W innej poprawce Sejm przekazał 1 mld 383 mln zł na oddłużenie spółki PKP Przewozy Regionalne. Projekt ustawy, na podstawie którego zostanie wypłacona dotacja dla przewozów regionalnych, ma niedługo trafić pod obrady rządu.

CBA zelektryzowało Sejm
Największe emocje wzbudziła kwestia wydatków na Centralne Biuro Antykorupcyjne. Sejm przyjął poprawkę Senatu, w wyniku której budżet CBA został zmniejszony o kolejne 7,3 mln zł, do 116 mln zł. Tymczasem rząd PiS, przygotowując projekt budżetu, zapisał na ten cel 158 mln zł. Jarosław Pięta (PiS) pytał w środę obecnego na sali premiera Donalda Tuska, dlaczego rząd utrudnia działanie CBA. - Okazało się, że nie możecie odwołać Mariusza Kamińskiego, to chcecie zabrać mu możliwość skutecznego działania. Mam pytanie do rządu - dlaczego to robicie? - pytał Pięta. - Nikt lepiej nie przypilnuje Platformy, niż niezależny szef CBA - dodał. Donald Tusk w odpowiedzi zaznaczył, że jeśli chodzi o finanse, CBA "na pewno nie jest służbą pokrzywdzoną", w porównaniu z finansowaniem innych służb. - Nasze intencje służą przywróceniu zdrowej równowagi, tak aby specjalne zadania polityczne, jak to było jeszcze niedawno, nie były finansowane z nadwyżką - powiedział.

Więcej na wojsko, sądy i więzienie
Sejm przyjął także inne poprawki Senatu, zakładające m.in., że wojsko dostanie z budżetu dodatkowo ponad 91 mln zł, by utworzyć ok. 2 tys. etatów dla żołnierzy zawodowych. Środki te zostaną przesunięte z innych wydatków na wojsko. Posłowie przeznaczyli też ok. 110 mln zł na wymiar sprawiedliwości, w tym blisko 70 mln zł wydatków na więziennictwo oraz 25 mln zł na prokuraturę. Państwowa Inspekcja Pracy otrzyma 6 mln zł, co ma złagodzić skalę wcześniejszych cięć. Posłowie poparli też przesunięcie 2,4 mln zł z budżetu Naczelnego Sądu Administracyjnego na Sąd Najwyższy. Przeznaczyli też 1,5 mln zł na remont monasteru w Supraślu.

Ustawa zakłada, że dochody mają wynieść 281,8 mld zł, a wydatki – 308,9 mld zł, przy deficycie 27,09 mld zł. Budżet oparto na założeniach, że realny wzrost PKB wyniesie 5,5 proc., a średnioroczna inflacja - 2,3 proc.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane