• rozwiń

Posłowie "odpuścili" sobie emerytury, bo szykują się do wyborów?

Posłowie "odpuścili" sobie emerytury, bo szykują się do wyborów?
Foto: TVN24 Foto: Przyszli emeryci czekają, rządzący nie robią nic

Ustawa o zakładach emerytalnych, określająca zasady wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych, jest priorytetowa. Musi zostać uchwalona min. 12 miesięcy przed rozpoczęciem wypłat - uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza.

- Dwanaście miesięcy to absolutne minimum - powiedział Kluza podczas środowej konferencji prasowej.

Odniósł się w ten sposób do informacji marszałka Sejmu Ludwika Dorna, który zapowiedział, że Sejm obecnej kadencji nie zajmie się ustawą o zakładach emerytalnych. We wtorek Dorn powiedział, że ustawa jest "wysoce kontrowersyjna", a Sejm powinien zająć się tymi ustawami, "które ze względów budżetowych mają szanse na uchwalenie".

Zdaniem Kluzy, "ustawa jest na finalnym etapie", zaś projekt jest "stosunkowo dobrym aktem prawnym i na dziś spełnia kryteria, by być złożonym do Sejmu". Dodał, że nawet jeśli Sejm się rozwiąże, to nad projektem w obecnym kształcie można pracować.

W obecnie obowiązującym systemie emerytalnym 12,22 proc. wynagrodzenia pracownika przekazywane jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, którym zarządza ZUS, a 7,3 proc. do wybranego OFE, którym zarządza prywatna instytucja - powszechne towarzystwo emerytalne.

Pierwsze wypłaty emerytur z OFE powinny się rozpocząć w 2009 roku, jednak dotychczas nie ma ustawy regulującej ich zasady. Rząd jeszcze nie przyjął projektu ustawy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane