• rozwiń

Posłowie o dopłatach do upraw rzepaku

Posłowie o dopłatach do upraw rzepaku

Dodatkowe 176 zł dopłat do hektara uprawianego rzepaku przewidują zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, pozytywnie zaopiniowane przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. Jej rozstrzygnięcia odbiegają od wcześniejszych oczekiwań Samoobrony.

Według ustaleń komisji, rolnik uprawiający rzepak na cele energetyczne dostanie dodatkowe 176 zł dopłat do każdego hektara. Pieniądze maja pochodzić z polskiego budżetu. Oprócz tego rolnikowi należą się 'zwykłe' dopłaty ze środków unijnych - równowartość 45 euro do hektara.

Projekt nie przewiduje większych zmian ulg w akcyzie na biopaliwa, co postulowała Samoobrona. Ustalono, że w przypadku benzyny z dodatkiem biokomponentów ulga ma wynosić 1,565 zł za każdy litr dolanego biokomponentu (obecnie 1,5 zł). W przypadku oleju napędowego ulga ma wynieść 1,048 zł za każdy litr dodanego biokomponentu (obecnie 1 zł).

Wiceminister finansów Jacek Dominik powiedział na posiedzeniu komisji, że projekt jest zgodny z prawem UE i ma szansę na akceptację Komisji Europejskiej.

Tymczasem klub parlamentarny PSL złożył do prokuratora generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wicepremier, minister finansów Zytę Gilowską. Chodzi o jej rozporządzeniem z grudnia zeszłego roku, które zmniejszyło wysokość ulgi podatkowej od biopaliw.

Jak uzasadnia szef klubu ludowców, Marek Sawicki, wokół produkcji biopaliw w Polsce od lat mają miejsce "dziwne, do dziś niewyjaśnione zdarzenia". - Warto, żeby prokurator generalny choć w tej jednej sprawie zbadał sprawę, bo trudno przypuszczać, by ten niefortunny ciąg zdarzeń był tylko przypadkowy - zauważył polityk PSL.

Wicepremier Gilowska od początku podkreślała, że jej grudniowe rozporządzenie jedynie dostosowało krajowe przepisy i wysokość ulg w akcyzie do wymogów Unii Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane