• rozwiń

Temat: Rząd Donalda Tuska

Posiedzenie rządu: bezpieczniejsza restrukturyzacja i specustawa o LNG

Rząd zajmie się dziś projektem zmian w przepisach dotyczących restrukturyzacji przedsiębiorstw Odtwórz: Rząd zajmie się dziś projektem zmian w przepisach dotyczących restrukturyzacji przedsiębiorstw
Foto: PAP/ Jacek Turczyk | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Rząd zajmie się dziś projektem zmian w przepisach dotyczących restrukturyzacji przedsiębiorstw | Video: Rząd zajmie się dziś projektem zmian w przepisach dotyczących restrukturyzacji przedsiębiorstw

Rząd zajmie się dziś projektem zmian w przepisach dotyczących restrukturyzacji przedsiębiorstw. Chodzi o ustawę - Prawo restrukturyzacyjne. Ma ona m.in. umożliwić restrukturyzację przedsiębiorstwa w wypadkach, w których stosowanie obecnych przepisów prowadzi do jego likwidacji. Rada ministrów zastanowi się też nad propozycjami zmierzającymi do uproszczenia procedur administracyjnych przy budowie dużych gazociągów.

Jak stwierdza się w projekcie założeń, ustawa - obok nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego - ma zmienić obecną sytuację, w której - przy rosnącej liczbie wniosków o ogłoszenie upadłości - dominują postępowania obejmujące likwidację przedsiębiorstwa.

Dokument stwierdza, że proponowana reforma zakłada ochronę wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa i poszanowanie praw wierzycieli.

Więcej praw

Celami regulacji mają być m.in.: zwiększenie ochrony praw wierzycieli, zwiększenie uprawnień aktywnych wierzycieli, przyspieszenie i wzrost efektywności restrukturyzacji i upadłości, szersze wykorzystanie w postępowaniach nowoczesnych technologii teleinformatycznych, realizacja polityki "nowej szansy" - czyli zapewnienia możliwości "nowego startu" przedsiębiorcom, których fiasko przedsięwzięcia gospodarczego wynika z niekorzystnej zmiany warunków ekonomicznych.

Jak podkreśla się w założeniach, proponowane rozwiązania mają zwiększyć odpowiedzialność nierzetelnych dłużników.

Ustawa ma zawierać szczegółowe regulacje czterech różnych rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych: dwóch rodzajów uproszczonego postępowania układowego, pełnego postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego. Zapewnia to możliwość doboru ścieżki, dostosowanej do sytuacji danego przedsiębiorstwa.

Wcześniejsze działanie

Wszystkie postępowania restrukturyzacyjne będą skierowane do przedsiębiorców niewypłacalnych, jak i zagrożonych niewypłacalnością. Z możliwości wszczęcia tych postępowań wykluczeni zostaną jedynie przedsiębiorcy, którzy mają zdolność regulowania swoich zobowiązań i nie istnieje żadne zagrożenie jej utraty.

W projekcie założeń podkreśla się, że kluczowym elementem regulacji będzie wprowadzenie dodatkowych zasad i gwarancji poszanowania praw aktywnych w postępowaniu wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego, poprzez poszerzenie zakresu instrumentów wpływania wierzycieli na decyzje sądu. Jednocześnie, w celu poszanowania słusznych praw wierzycieli mniejszościowych wprowadzone zostaną gwarancje sądowej kontroli decyzji wierzycieli - stwierdza też dokument.

Inwestycje w gaz

Ministrowie zajmą się też propozycją, która zmian w tzw. specustawie o terminalu LNG. To prawo z 2009 r. objęło specjalnymi zasadami - ze względu na strategiczne znaczenie dla kraju - budowę gazoportu w Świnoujściu, gazociągu łączącego go z siecią i kilku innych jego fragmentów, niezbędnych do rozprowadzenia gazu po kraju.

Procedury administracyjne zostały na mocy specustawy uproszczone i zmodyfikowane, by inwestycje przebiegły jak najszybciej.

Rząd chce nowelizacji "specustawy", by objęła dodatkowo projekty 11 dużych gazociągów na terenie całego kraju oraz interkonektory (umożliwiają transport surowca pomiędzy sieciami gazowymi różnych krajów) z Czechami, Słowacją i Litwą, przyłącza do sieci gazowej dużych bloków energetycznych lub kogeneracyjnych na gaz, duże tłocznie gazu, itp.

W uzasadnieniu podkreśla się, że w kraju są obszary, do których z powodu braku gazociągów nie da się przesłać dość gazu przy wstrzymaniu importu, np. ze Wschodu, a kontrakt jamalski kończy się w 2022 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane