• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Portugalia zapewnia, że będzie oszczędzać

Portugalia zapewnia, że będzie oszczędzać
Foto: sxc.hu Foto: Deficyt budżetu Portugalii wyniósł w 2009 roku 9,3 proc. PKB

W Portugalii rząd szykuje się do oszczędności. Ogłosił już plan obniżania deficytu budżetowego - z 9,3 procent PKB przewidywanych na bieżący rok do 2,8 procent w roku 2013. Portugalczycy muszą przygotować się na cięcia wydatków na służby i inwestycje publiczne. Tymczasem grecki premier ostrzega w Waszyngtonie, że kryzys w jego kraju może wywołać efekt domina.

Oprócz tego w planie znalazły się podwyżki podatków od zysków kapitałowych i wyższe obciążenia dla najlepiej zarabiających. Zgodnie z planem, dług publiczny Portugalii sięgnie szczytu w roku 2012 - wtedy ma wynieść 90 procent PKB - a później ma już spadać.

Analitycy są zdania, że plan rządu zawiera wiarygodne założenia, a jego wykonanie jest realne. Eksperci podkreślają, że Portugalia, w przeciwieństwie do Grecji, cieszy się sporym zaufaniem rynków finansowych. Rentowność 10-letnich obligacji Portugalii po ogłoszeniu planu była o 109 punktów bazowych wyższa niż niemieckich bundów. Rekordowy spread zanotowano 4 lutego - wynosił on 175 punktów.

Efekt greckiego domina

Tymczasem grecki premier Jeorjos Papandreu - który dziś spotka się z Barackiem Obamą - powiedział w USA, że kłopoty Grecji nie tylko mogą przełożyć się na mocniejszego dolara i wyższą rentowność obligacji USA, ale wręcz wywołać drugą falę kryzysu na całym świecie. Dlatego Papandreu, podobnie jak w Paryżu i Berlinie, domaga się za oceanem globalnej walki ze spekulantami, którzy - jak powtarza - spotęgowali greckie problemy fiskalne po to, by się wzbogacać.

- Kryzys euro może spowodować efekt domina i podnieść rentowność obligacji w przypadku innych krajów o wysokich deficytach. Może też doprowadzić do dużych wahań na rynkach obligacji i walut. Trzeba pamiętać, że po Wielkim Kryzysie w Stanach Zjednoczonych nastąpiła druga recesja w latach 1937-38, która zniszczyła ożywienie na całym świecie. Więc jeśli kryzys w Europie nabierze wielkich rozmiarów, może się przekształcić w nowy globalny kryzys finansowy, który będzie miał tak samo poważne skutki, jak ten, który dwa lata temu zaczął się w Stanach Zjednoczonych - powiedział Papandreu.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane