• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Portugalia traci rating

Portugalia traci rating
Foto: sxc.hu Foto: Portugalia w coraz większych tarapatach

Rating Portugalii obniżony. Agencja Fitch Ratings obniżyła długoterminowy rating Portugalii do poziomu A+ z AA-. Agencja oświadczyła, że perspektywy odbicia w portugalskiej gospodarce są mniejsze niż w przypadku innych państw strefy euro.

- Choć Portugalia nie ucierpiała w szczególny sposób na skutek globalnego kryzysu, perspektywy odbicia w jej gospodarce są słabsze niż w przypadku pozostałych krajów strefy euro, co zwiększy presję na jej finanse publiczne w średnim okresie - powiedział cytowany w raporcie Douglas Renwick.

Według analityków Fitch Ratings, Portugalia zbyt wolno redukuje swój deficyt budżetowy i może mieć duże problemy z pozyskiwaniem kapitału. Deficyt budżetowy Portugalii w ubiegłym roku osiągnął rekordowo wysoki poziom 9,3 proc. PKB.

Portugalski rząd oczekuje, że w przyszłym roku deficyt będzie ograniczony do 8,3 proc. Jednak analitycy Fitch podkreślają, że bardzo trudno będzie zrealizować tę prognozę. Agencja ostrzega, że w przyszłym roku Portugalia może wpaść w recesję.

Na wiadomość o obniżce portugalskiego ratingu europejskie indeksy giełdowe zanurkowały. Spadł też kurs euro, który jest najniższy wobec dolara od 10 miesięcy. - Obniżka ta może zapowiadać, że tą samą ścieżką pójdą kolejne agencje, co będzie tworzyć silną presję na wspólną walutę - ocenia analityk X-Trade Brokers Marcin Kiepas.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane