• rozwiń
  • WIG20 2232.33 +0.28%
  • WIG30 2527.68 +0.17%
  • WIG 58735.90 +0.19%
  • sWIG80 11602.61 +0.13%
  • mWIG40 3736.18 -0.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:34

Dostosuj

Portugalia tnie emerytury

Rząd portugalskich socjalistów ogłosił nowe posunięcia, które mają zmniejszyć deficyt budżetowy: o 5-10 proc. obetnie emerytury wyższe od 1 500 euro i zredukuje inne wydatki publiczne. Decyzję ogłoszono dzień po uzyskaniu przez rząd wotum zaufania w parlamencie.

Celem tych i innych posunięć oszczędnościowych, które związki zawodowe określają jako "drastyczne", jest zredukowanie deficytu w wydatkach publicznych do 2013 roku o 3,7 proc. i zwiększenie dochodów państwa o 1,3 proc w roku bieżącym.

Ledwo co wygrali głosowanie o wotum nieufności

Po obniżeniu w ub. roku uposażeń pracowników instytucji publicznych rząd zapowiedział wraz z obniżeniem wyższych emerytur dokonanie w latach 2012 i 2013 cięć w wydatkach na leki i utrzymanie publicznej służby zdrowia, "racjonalizację wydatków" na szkolnictwo oraz cięcia w finansowaniu samorządów lokalnych.

Portugalski minister finansów, Fernando Teixeira dos Santos oświadczył w piątek, że nowe posunięcia oszczędnościowe zaktualizują Program Stabilizacji i Wzrostu, w ramach którego już w roku ubiegłym wprowadzono radykalne posunięcia oszczędnościowe w celu zmniejszenia deficytu publicznego, który wyniósł w 2010 r 7,3 proc. Teixeira zadeklarował jako cel rządu zredukowanie go w roku bieżącym do 4,6 proc.

Wotum nieufności wobec rządu socjalistów wysunięte przez Blok Lewicy nie zyskało w czwartkowym głosowaniu większości, ponieważ posłowie prawicy, w tym centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej, wstrzymali się od głosu.

Premier Portugalii, Jose Socrates, przybył w piątek do Brukseli na posiedzenie eurogrupy, na którym przedstawi ogłoszony właśnie program nowych oszczędności. Wprowadzając go, Portugalia zabiega o większe zaufanie do jej gospodarki ze strony Unii Europejskiej, która wzywa ją m.in. ustami pani kanclerz Angeli Merkel, do pogłębienia reform gospodarczych.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane