• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Portugalia: rząd jeszcze nie wie, kiedy będzie chciał pomocy

Portugalski rząd jeszcze nie wie, kiedy oficjalnie wystąpi z wnioskiem o pomoc finansową do władz UE - pisze portugalska agencja Lusa, powołując się na anonimowe "źródła rządowe". Tymczasem portugalska giełda bardzo pozytywnie reaguje na wieczorne wystąpienie premiera Jose Socratesa, który zapowiedział zwrócenie się kraju o międzynarodową pomoc finansową.

Ustępujący premier Portugalii Jose Socrates poinformował w środę wieczorem w przemówieniu telewizyjnym, że jego kraj zwróci się o zewnętrzną pomoc finansową. Jak mówił, "kraj znalazł się w sytuacji, w której musi zwrócić się o pomoc zewnętrzną", dodał też, że rząd przygotował już wniosek do Komisji Europejskiej. Nie sprecyzował jednak, o jaką formę pomocy Portugalia będzie się ubiegać.

Tymczasem w czwartek w południe agencja Lusa podała, że portugalski rząd nie wystąpi o pomoc finansową, dopóki nie przedyskutuje jej warunków z partiami opozycyjnymi. Rząd musi najpierw ustalić, jakie gwarancje może zaoferować zmagająca się z zadłużeniem Portugalia w zamian za pakiet finansowy. Pierwsze spotkanie premiera z liderem opozycji Pedro Passosem Coelho odbyło się jeszcze wieczorem.

Tymczasem wystąpienie premiera wywołało bardzo pozytywne nastroje na portugalskiej giełdzie: jej indeks PSI20 wzrósł o ponad 1,34 proc. Jak podają analitycy, to głównie zasługa rosnących kursów tamtejszych banków. Inwestorzy najwyraźniej z optymizmem przyjęli widoki na dofinansowanie Portugalii, uznając, że leży w interesie sektora bankowego. Dość powszechnie obawiano się bowiem utraty środków zainwestowanych w rządowe obligacje.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane