• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Portugalia idzie w ślady Grecji

Rentowność portugalskich 10-letnich obligacji po raz pierwszy w historii znalazła się na poziomie 8 procent. Rynki żądają wyższej premii za finansowanie długu Lizbony po tym, jak kolejne agencje obniżają rating kraju.

Dziś jako ostatnia z dużych agencji rating Portugalii z A- do BBB (o dwa stopnie) obniżyła Standar&Poor's. Wczoraj ocenę Portugalii obniżył Fitch, a półtora tygodnia temu - Moody's.

S&P niżej oceniła wiarygodność kraju w reakcji na odrzucenie pakietu oszczędnościowego przez parlament. Po tej decyzji premier Jose Socrates podał w środę mniejszościowy rząd do dymisji. Bez poparcia opozycji nie mógł bowiem zrealizować planu cięcia narastających w ogromnym tempie deficytu budżetowego i długu publicznego.

Według analityków S&P w Portugalii narasta kryzys polityczny, który zwiększa ryzyko refinansowania długu kraju. W połowie kwietnia Portugalia musi oddać inwestorom w obligacje 4 miliardy 300 milionów euro, w czerwcu prawie 5 miliardów.

Większość analityków uważa, że Portugalia nie ma wyjścia i musi skorzystać z ratunkowego finansowania z Unii Europejskiej i MFW. Sytuacja Portugalii jest jednym z głównych tematów, którymi zajmują się przywódcy krajów UE na trwającym obecnie szczycie w Brukseli.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane