• rozwiń

Portugalczycy zacisnęli pasa jak nigdy wcześniej

Portugalczycy zacisnęli pasa jak nigdy wcześniej
Foto: sxc.hu Foto: Portugalczycy ostro ścięli zakupy

Plan oszczędnościowy rządu Portugalii ma wejść w życie lada dzień. Ulica dietę już zaczęła. W lipcu poziom konsumpcji w Portugalii spadł o 3,1 proc. w stosunku do czerwca, a w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 roku obniżka wyniosła 3,4 proc. To najniższy poziom konsumpcji od 28 lat.

- Wydatki portugalskich gospodarstw domowych zmniejszyły się do nigdy wcześniej notowanego poziomu konsumpcji. Aktualny spadek jest większy nawet niż ten, który miał miejsce podczas kryzysu w 1983 roku, kiedy to Portugalia wystąpiła o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformował w komunikacie Bank Portugalii, który bada poziom konsumpcji w gospodarstwach domowych za pomocą specjalnego wskaźnika od 1978 roku.

Ostatnim miesiącem, podczas którego konsumpcja w Portugalii zanotowała zwyżkę, był kwiecień 2010 roku.

Będzie zaciskanie o kolejne dziurki

Ekonomiści przewidują na najbliższe miesiące dalsze pogorszenie poziomu konsumpcji w Portugalii w związku z zaplanowanym na wrzesień br. wdrażaniem reform finansowych, polegających m.in. na podwyżce VAT, wzroście cen energii oraz redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym. Do ich wprowadzenia portugalski rząd zobowiązał się w podpisanym w maju br. z MFW i UE porozumieniu o pomocy kredytowej na podstawie, którego otrzyma 78 mld euro.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane