• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Portugalia

Portugalczycy wracają do tradycji. Pracy szukają w rybołówstwie

Portugalczycy wracają do rybołówstwa Odtwórz: Portugalczycy wracają do rybołówstwa
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Rybołówstwo było dawniej jednym z podstaw portugalskiej gospodarki | Video: Portugalczycy wracają do rybołówstwa

Kryzys gospodarczy powoduje, że Portugalczycy coraz chętniej wracają do rybołówstwa. Napotykają jednak na problem - tam też brakuje miejsc pracy, ze względu na wcześniejsze regulacje UE. Przedstawiciele tej gałęzi przemysłu domagają się teraz większej ochrony europejskiego rynku w branży rybołóstwa.

Kiedy Portugalia wchodziła do Unii Europejskiej, w portach tętniło serce jej gospodarki. Po wprowadzeniu limitów na połowy przez UE wielu rybaków zrezygnowało ze swojej pracy. Płacono im za to duże pieniądze - nawet 250 tys. euro. Po latach sami portugalscy rybacy przyznają się jednak do błędu.

Po wielu latach, w czasach kryzysu ta decyzja się mści. Rybacy starają się wracać do portów, bo tutaj można znaleźć dobrą pracę. Ale okazuje się, że porty nie są w stanie pomieścić wszystkich chętnych do pracy. Do tego zawodu próbują wrócić także ci, którzy dotąd pracowali w innych branżach np. nauczyciele.

Trudna konkurencja

Portugalscy rybacy podkreślają, że europejski przemysł ryby powinien być w chroniony przed szerokim napływem produktów z Afryki czy Azji.

- Konsumenci chcą niższych cen. Marokańczycy sprzedają swoje produkty w Europie nie płacąc podatków. My je płacimy - np. w USA. Dlatego bardzo trudno jest nam z nimi konkurować. Towary importowane z Afryki czy z Azji powinny być opodatkowane albo oclone - podkreśla Paulo Dias, właściciel zakładu przetwórstwa ryb La Gondola.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane