• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Portfel w komórce jeszcze w tym roku

Portfel w komórce jeszcze w tym roku

Dzięki umowie między Polkomtelem a mPay jeszcze w tym roku niektórzy właściciele telefonów komórkowych będą mogli płacić za zakupy wysyłając SMS-a. W ciągu pięciu lat z takiej usługi może skorzystać nawet kilkanaście milionów Polaków.

Spółki, które podpisały w piatek umowę o współpracy, szacują, że w ciągu następnych lat usługa stanie się równie powszechna, jak płacenie kartą płatniczą.

Na początku usługa będzie wdrażana na rynku płatności tzw. uciążliwych, gdzie możliwości płacenia kartą są ograniczone, zaś gotówka nie zawsze jest najwygodniejszym rozwiązaniem.
- Automaty z napojami, miejsca parkingowe, muzyka w internecie czy kiosk z gazetami - to miejsca, w których niedługo z pewnością będzie można zapłacić komórką poprzez wysłanie odpowiedniej wiadomości tekstowej - mówi prezes mPay Henryk Kułakowski.

W rozwiązaniu stosowanym przez mPay i Polkomtel użytkownik telefonu będzie płacił używając połączenia głosowego lub tekstowego. W trakcie połączenia zostaną uzgodnione warunki transakcji, potwierdzane specjalnym PIN-em. Będzie można też korzystać z aplikacji bankowej dopisanej do karty używanej w telefonie komórkowym. Wówczas transakcje są potwierdzane odrębnym kodem PIN. Jeśli telefon zostaje skradziony, zablokowanie telefonu u operatora uniemożliwia wykonywanie innych transakcji.

Jeśli więc klient będzie chciał zapłacić za bilet kolejowy, transakcji dokona przez telefon, a potwierdzenie dokonania zapłaty otrzyma kasjer na swoim terminalu. Będzie też istniała możliwość (np. dla taksówkarzy) otrzymywania potwierdzenia zapłaty na telefon komórkowy. Inną formą dla częstych płatności (np. zapłaty za kawę w automacie) będzie możliwość wykorzystania kodu widniejącego na kasie.

Pieniądze do rozliczenia płatności będą mogły pochodzić z np. konta bankowego lub rachunku karty kredytowej.
- W tej sprawie toczą się negocjacje z bankami - poinformował Kułakowski. Usługa będzie też mieć formę rachunku przedpłaconego, z którego będą rozliczane transakcje.

Polkomtel jest pierwszym operatorem telefonii komórkowej w Europie Środkowo-Wschodniej, który zdecydował się na komercyjne wdrożenie usługi płatności mobilnych. System płatności zaprojektowany został w Polsce przez mPay.

mPay SA jest spółką zależną grupy kapitałowej ATM, notowanej na warszawskiej giełdzie; jako pierwsza firma w Polsce uzyskała zgodę prezesa NBP na rozliczanie transakcji płatniczych przy pomocy telefonów komórkowych.

Dwa lata temu, na zlecenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) firma IQS Quant Group przeprowadziła badanie rynkowe wśród posiadaczy kont bankowych, którym celem było m.in. poznanie zainteresowania płatnościami mobilnymi w Polsce. Wykazało ono, że zainteresowaniem korzystania z płatności przez telefon deklarowało 33 proc. wszystkich posiadaczy kont bankowych.

Płatności mobilne interesowały przede wszystkim ludzi młodych - do 30 roku życia (67 proc.). Co trzecia osoba niezdecydowana (12 proc.) co do chęci korzystania z usługi uzależniała swoją ostateczną decyzję od wysokości opłat, a 26 proc. od tego, czy rozwiązanie "sprawdzi się w praktyce". Najczęściej wymienianą przyczyną niechęci korzystania z usług mobilnych płatności był brak telefonu komórkowego (30 proc.), wynika z badań.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane