• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Portfel noś w komórce

Portfel noś w komórce
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Nadchodzi NFC

Telefon, portfel i karta kredytowa w jednym? Tak. Już w najbliższej przyszłości umożliwi to technologia NFC (ang. Near Field Communication), czyli bezprzewodowej komunikacji na bliskie odległości. Jej wdrażanie to szansa na zarobienie dużych pieniędzy.

Technologia NFC jest obecnie rozwijana lub adaptowana przez 140 firm na świecie. Najszybszym kanałem jej udostępnienia będą najprawdopodobniej telefony komórkowe. Na rynek już trafiają takie, które to potrafią.

- Ta technologia umożliwia przemianę naszego urządzenia mobilnego, np. telefonu komórkowego, w kartę kredytową czy bilet publicznej komunikacji. Pozwala także na przesyłanie danych między urządzeniami, które trzeba tylko zetknąć lub zbliżyć na niewielką odległość - tłumaczy Peter Preuss ze światowego forum NFC.

Ostatnie kroki do celu

Twórcy technologii NFC przyjęli, że niezbędne dane będą kodowane na karcie SIM - to pozwoli na zachowanie dostępnych funkcji także po zmianie samego aparatu. Wdrażające tę technologię firmy podkreślają, że system zbliżeniowy jest bezpieczny dla klientów m. in. dzięki niewielkiemu zasięgowi połączeń.

Na razie jednak trudno mówić jeszcze o masowym zastosowaniu NFC. Taki telefon kosztuje obecnie ok. tysiąca zł. Głównym problemem jest jednak o, że nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury. Muszą ją zakupić banki, organizacje kartowe takie jak VIsa czy MasterCard, a także sieci handlowe czy zarządcy transportu miejskiego. Dla dostawców takich rozwiązań, głównie producentów systemów teleinformatycznych, otwiera się szansa zarobienia wielkich pieniędzy.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane