• rozwiń

Porsche namawia VW do fuzji

Po połączeniu Fiata i Chryslera na rynku motoryzacyjnym szykuje się kolejna fuzja. Producent samochodów sportowych Porsche i największy europejski koncern motoryzacyjny Volkswagen chcą działać razem.

Spółka ze Stuttgartu poinformowała w środę w komunikacie, że jej właściciele - rodziny Porsche i Piech - zdecydowały się, iż wspólnie z Volkswagenem chcą utworzyć "zintegrowaną grupę motoryzacyjną". W jej ramach zachowane zostanie dziesięć samodzielnych marek produkowanych samochodów.

Szczegółowe uzgodnienia w sprawie przyszłej struktury firmy zapadną w ciągu miesiąca. Do udziału w rozmowach zaproszeni zostaną przedstawiciele pracowników, a także kraj związkowy Dolna Saksonia, mający 20 proc. udziałów w Volkswagenie i prawo weta.

Dotychczas Porsche, do którego należy obecnie 51 proc. akcji VW, dążył do przejęcia koncernu z Wolfsburga, poprzez plany zwiększenia udziału do 75 proc. Na przeszkodzie realizacji tych zamierzeń stanęły jednak kryzys branży motoryzacyjnej i trudności finansowe producenta sportowych aut; jego zadłużenie sięga dziewięciu miliardów euro.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane