• rozwiń

Porozumienie o moście energetycznym już w sobotę?

Porozumienie o moście energetycznym już w sobotę?
Foto: TVN24.pl Foto: Wciąż nie wiedomo ile energii dostanie Polska z elektrowni w Ignalinie

W Wilnie odbywają się negocjacje Przedstawicieli Polskich Sieci Elektroenergetycznych ze spółką Lietuvos Energija. Podpisanie porozumienia w sprawie tzw. mostu energetycznego, może nastąpić już jutro.

Głównym punktem rozmów jest ustalenie ostatecznej mocy nowo odbudowanej elektrowni atomowej w Ignalinie. Minister gospodarki Litwy Vytas Navickas powiedział, iż nie wyklucza, że porozumienie o utworzeniu polsko-litewskiego przedsiębiorstwa ds. budowy mostu energetycznego zostanie osiągnięte już w najbliższą sobotę.

Podpisanie umowy ws. mostu energetycznego miało nastąpić już przed tygodniem w Wilnie, ale zostało odroczone. Wymienianą wówczas datą podpisania był 29 października.

Oficjalnym powodem przesunięcia były kwestie techniczne. Nieoficjalnie mówi się, iż w zamian za podpisanie dokumentu strona polska zażądała 1000-1200 megawatów mocy z nowo odbudowanej elektrowni w Ignalinie.

Nowa ignalińska siłownia w miejscu likwidowanej ma być zbudowana w 2015 r. Ma to być wspólny projekt Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Natomiast most energetyczny z litewskiego miasta Alitus do polskiego Ełku ma powstać do 2012 roku.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane