• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Porozmawiaj w samolocie

Porozmawiaj w samolocie
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Już niedługo rozmowa w samolocie będzie możliwa

Proszę wyłączyć telefony komórkowe - taki komunikat stewardessy już wkrótce może przejść do historii. Komisja Europejska opracowała zasady korzystania z telefonu komórkowego na pokładzie samolotu.

Na razie z usługi można korzystać w kilku samolotach linii AirFrance, Emirates z Dubaju czy TAP z Portugalii. Ryanair czeka na niezbędne pozwolenia.

- Będzie można używać telefonów komórkowych na pokładzie naszych samolotów od lipca. Zgodziła się na to Unia Europejska. Usługa będzie dostępna na pokładach 25 samolotów - powiedział Michael Cawley, wiceprezes Ryanair.

Proste i nowoczesne rozwiązanie

Oprócz zasad ubiegania się o licencję na świadczenie usługi, Komisja Europejska opracowała również schemat działania nowego systemu. Zdaniem ekspertów, to dość proste, a jednocześnie zaawansowane technicznie rozwiązanie.

- Na pokładzie znajdzie się mała stacja bazowa, która będzie komunikować się z satelitą. Z kolei satelita będzie porozumiewać się z ziemią. Natomiast jeśli chodzi o zakłócenia w komunikacji pilotów z wieżą kontroli lotów, to będzie można rozmawiać dopiero po osiągnięciu pułapu 3 tysięcy metrów - wyjaśnia Magda Borowik, analityk telekomunikacyjny IDC.

Już można sms-ować

Jak na razie, możliwość rozmów jest w fazie testów, jednak w niektórych samolotach już można wysyłać smsy i mmsy. Mogą to robić abonenci polskich sieci Era i Play.

- Te usługi są dostępne od grudnia i od tamtego czasu mieliśmy kilkaset przypadków, w których ktoś wysłał smsa, mmsa, czy odebrał wiadomość - mówi Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play.

Na razie w samolotach rozmawiać jednak nie wolno. Grożą za to kary finansowe, a w Arabii Saudyjskiej chłosta za narażanie życia pasażerów

mwr//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane