• rozwiń

Porażka pozwów zbiorowych. Zapadły tylko 3 wyroki

Porażka pozwów zbiorowych. Zapadły tylko 3 wyroki
Foto: TTV Blisko ludzi Foto: W sumie, od czasu wejścia w życie ustawy o pozwie zbiorowym, w tym trybie złożono ok. 100 pozwów, z czego więcej niż połowę sądy odrzuciły

Do dziś w trybie zbiorowym złożono ok. 100 pozwów, z czego więcej niż połowę sądy odrzuciły, uznając, że sprawy się nie nadają do rozstrzygania w tym trybie. Zaledwie trzy zakończyły się wyrokiem, choć nieprawomocnym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

We wtorek, 28 stycznia, minie 8 lat od dnia, w którym podczas wystawy gołębi w Katowicach zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Pod gruzami zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

To na fali żałoby po ofiarach tej katastrofy, dyskusji o odszkodowaniach należnych osieroconym rodzinom i tym, którzy przeżyli, lecz stracili zdrowie, zaczęło się w Polsce mówić o konieczności wprowadzenia prawnego narzędzia, które umożliwi składanie roszczeń w trybie zbiorowym.

Niespełnione nadzieje

Tak narodziła się ustawa, która zaczęła obowiązywać 19 lipca 2010 r. Towarzyszyły jej duży entuzjazm i nadzieje. Prawników - że sprawy będą toczyć się szybciej; adwokatów - że zdobędą sławę i pieniądze w głośnych, prowadzonych na wzór amerykański procesach; a także zwykłych zjadaczy chleba, którzy myśleli, że teraz sięganie po sprawiedliwość będzie tańsze i bardziej dostępne dla każdego.

Paradoksalnie, ofiary katowickiej katastrofy nie skorzystały na nowym prawie. Już pisząc paragrafy, ustawodawca wyłączył z nich możliwość dochodzenia w pozwach zbiorowych dóbr osobistych, a do takich zalicza się życie i zdrowie.

Z kolei niedoskonałość innych uregulowań, m.in. kłopoty z ujednolicaniem grup w celu określenia wysokości odszkodowania, sprawiły, że także drugi pozew sierot i osamotnionych partnerów osób, które zginęły w MTK, został przez sąd odrzucony.

W sumie, od czasu wejścia w życie ustawy o pozwie zbiorowym, w tym trybie złożono ok. 100 pozwów, z czego więcej niż połowę sądy odrzuciły, uznając, że sprawy się nie nadają do rozstrzygania w tym trybie. Zaledwie trzy zakończyły się wyrokiem, jednak nieprawomocnym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane